Czy kawa jest szkodliwa dla zdrowia?

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Ten napój pobudza, dodaje nam energii, zwiększa koncentrację. Często jednak słyszy się, że kawa jest szkodliwa dla zdrowia. To nie do końca jest prawdą.

Szkodzić nam może kawa spożywana w nadmiernych ilościach. Umiarkowane spożywanie kawy jest bezpieczne, nie szkodzi naszemu zdrowiu, a wręcz przeciwnie posiada wiele zalet. 2-3 filiżanki kawy dziennie wpłyną korzystnie na nasze zdrowie. 

Polacy najchętniej sięgają po kawę sypaną, mieloną, ale dużą popularnością cieszy się również kawa rozpuszczalna znajdująca się m.in. w ofercie sklepu bee.pl. Jest łatwa w przygotowaniu, nie wymaga parzenia. Posiada łagodny smak. 

Kawa pobudza przemianę materii 

Regularne spożywanie kawy zwiększa tempo przemiany materii i przyspiesza spalanie tłuszczu. W tym przypadku trzeba przestrzegać kilku zasad. Nie powinno się dodawać do kawy cukru, śmietanki, mleka o wysokiej zawartości tłuszczu. Napój z dodatkiem tych składników stanie się dość kaloryczny, a jeśli pijemy kilka filiżanek kawy w ciągu dnia, kalorii nazbiera się sporo. 

Poprawia krążenie krwi 

Picie kawy poprawia krążenie krwi. Szybszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych sprawia, że komórki stają się lepiej dotlenione, a to przekłada się na lepszą wydolność organizmu i kondycję fizyczną. 

Zapobiega chorobom serca i układu krążenia

Picie umiarkowanych ilości kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Substancje chemiczne zawarte w kawie mają właściwości przeciwzapalne i chroniące tętnice. Kawa to źródło antyoksydantów, inaczej przeciwutleniaczy, które niwelują działanie wolnych rodników i zapobiegają wystąpieniu nowotworów. 

Dodaje energii

Główny powód, dla którego sięgamy po filiżankę kawy z samego rana to pobudzenie. Dawka kofeiny to jeden z najlepszych sposobów na rozbudzenie, pokonanie uczucia senności i zmęczenia, zwłaszcza jeśli cierpimy na niedobór snu. 

Poprawia pracę układu nerwowego

Kofeina zawarta w kawie pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Jest skuteczna w profilaktyce choroby Alzheimera. Poprawia pamięć i koncentrację. 

Poprawia nastrój

Kawa ma też działanie terapeutyczne. Działa odprężająco i relaksująco. Zapobiega depresji. Już sam zapach parzonej kawy sprawia, że poranki są bardziej przyjemne, poprawia się nastrój i samopoczucie. Czujemy się też mniej zestresowani. Jeżeli więc czeka nas ciężki dzień, zaparzmy sobie filiżankę ulubionej kawy.