Co daje moczenie nóg w soli?

Moczenie nóg w soli ma nie tylko aspekty zdrowotne, ale także jest genialnym wręcz sposobem, aby się odprężyć. Moczenie nóg w wodzie z solą jest bardzo przyjemne. Jednak czy przynosi nam korzyści prozdrowotne? Jakie sól ma właściwości? Czy warto poświęcać swój czas na tego rodzaju zabiegi?

Korzystne działanie soli

Piętnuje się w dzisiejszych czasach zdanie, że sól jest przyczyną naprawdę wielu chorób. Uświadomić jednak sobie musimy, że problem w żadnym wypadku nie leży w soli jako takiej, ale w jej spożyciu nadmiernym. W dawkach odpowiednich sól jest w zasadzie niezbędna do funkcjonowania prawidłowego organizmu. Między innymi reguluje pracę naszego układu krążenia, wspomaga znacznie układ nerwowy, równoważy do tego poziom cukru we krwi, a na dodatek wspomaga przenikanie odżywczych składników poprzez ścianki jelita.

Od wieków jest również znane jej działanie korzystanie na oddechowy układ czy też na skórę. Nie bez przyczyny w ofercie sanatoriów znajdziemy solankowe kąpiele, a mikroklimat solnych grot jest polecany przez lekarzy w przypadku astmy czy też alergii.

Czy solanka ma lecznicze właściwości?

Czy moczenie nóg w soli przynosi jakiekolwiek prozdrowotne korzyści? Chlorek sodu, dzięki samej zdolności do absorpcji wody, wykazuje antybakteryjne właściwości oraz właściwości przeciwgrzybiczne. Wiąże wodę i nie pozwala na rozwój bakterii oraz grzybów. Dlatego też kąpiel w soli ma odkażające działanie. Na tym jednak się kończy działanie dobroczynne soli.

To w nich tkwi działanie solanek korzystne dla organizmu. Mikroelementy wartościowe decydują o tym, że borowinowa sól znacznie pomaga w leczeniu zwyrodnieniowych chorób oraz reumatyzmu. Do tego łagodzi bóle stawów, mięśni oraz kręgosłupa. To jod, który jest zawarty w bocheńskiej solu, a nie sam chlorek sodu pomaga na przeciwdziałanie chorobom tarczycy, bardzo podobnie jak magnez z ciechocińskiej soli wspomaga leczenie schorzeń nerwowego układu.

Co nam to daje?

Czy zatem moczenie nóg w wodzie gorącej z wodą jest zatem niepotrzebne oraz nie przynosi absolutnie żadnych korzyści? Niekoniecznie. Jednak warto o tym wiedzieć, co otrzymać możemy w wyniku takowych działań. Możemy na pewno zadbać o naszą skórę stóp. Mamy także wpływa na innego rodzaju aspekty. Pamiętajmy, że sole uzdrowiskowe mają najczęściej znacznie szersze spektrum działania. Jednak, aby były skuteczne w samym wspomagania, na przykład wziewnych alergii, stosowane muszą być co najmniej w formie kąpieli czy też najlepiej w formie inhalacji. Pamiętajmy także o tym, aby wykonywać takie zabiegi regularnie.