Ból stopy – przyczyny powstawania dolegliwości

Ból stóp potrafi być sporym utrapieniem. W zależności od źródła i stopnia nasilenia utrudnia chodzenie, niekiedy wyzwaniem jest już samo założenie obuwia. Podczas ustalania przyczyny dolegliwości duże znaczenie ma lokalizacja. Ból pod stopą może być spowodowany powstałymi na skórze zmianami, natomiast ból śródstopia od góry występujący wraz z opuchlizną może być konsekwencją urazu. Dowiedz się, jak radzić sobie z bólem stopy domowymi sposobami i kiedy warto udać się po pomoc do lekarza.

Ból pod stopami – z czego może wynikać?

Dziwny ból w stopie promieniujący od jej podeszwy może być wywołany zmianami skórnymi. Czasem niewielka narośl potrafi powodować uporczywy ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Najczęstsze zmiany skórne tworzące się w obrębie stóp, to1:

  • pęcherze – do ich powstania doprowadzić może długie chodzenie w niewygodnym obuwiu. Są też objawem chorób skóry, np. grzybicy;
  • nagniotki (odciski) – tworzą się na skutek długotrwałego ucisku. Często dokuczają osobom, które mają deformacje stóp. Tworzą się nie tylko pod stopami, ale też w obrębie palców, wywołując ból palców u nóg;
  • brodawki wirusowe (kurzajki) – są to zmiany wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, którym zarazić się można np. na basenie.

Jakie są możliwe przyczyny bólu stóp?

W ustaleniu źródła bólu stóp pomaga określenie jego dokładnej lokalizacji. Dla przykładu ból śródstopia jest charakterystyczny dla płaskostopia, natomiast ból w stopie z boku po wewnętrznej stronie towarzyszy haluksowi. Objawem haluksa jest znaczne odchylenie palucha na zewnątrz, przy jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia do wewnętrznej krawędzi stopy2.

A jaka może być przyczyna bólu pięty? Lekki ból pięty z boku może być skutkiem uderzenia, ale jeśli nie doszło do urazu, a ból dokucza podczas chodzenia i z czasem występuje nawet podczas spoczynku, to prawdopodobnie mamy do czynienia z ostrogą piętową3.

Ból stóp – jakich chorób jest objawem?

Wykluczenie powyższych przyczyn bólu stóp wskazuje na to, że problem jest bardziej złożony. Za ból w stopach w takim przypadku może odpowiadać choroba, w tym m.in.4:

  • dna moczanowa,
  • zapalenie ścięgna w stopie,
  • stopa cukrzycowa,
  • niedoczynność tarczycy,
  • problemy z kręgosłupem.

Diagnostyka powyższych schorzeń wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań, które zleca lekarz.

Metody leczenia bólu stóp

Ból podbicia w stopie, ból pięty czy ból śródstopia od góry może mieć zupełnie różne przyczyny, dlatego ważne jest prawidłowe rozpoznanie. Dopiero wiedząc, co wywołało ból stopy, można planować leczenie.

Przy bólu jednej stopy lub obu stóp zaleca się przede wszystkim ich odciążanie i ograniczenie chodzenia do minimum. Złagodzić przykre objawy powinny pomóc leki NLPZ w formie żelu lub aerozolu dostępne w aptece bez recepty. Oprócz tego można stosować zimne okłady. Jeśli ból jest przewlekły, warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia stóp5.

Co na ból stóp najlepiej się sprawdzi?

Gdy bolące stopy utrudniają chodzenie, chcemy sobie jak najszybciej ulżyć w cierpieniu. Wtedy warto sięgnąć po Diky spray – lek przeciwbólowy do stosowania miejscowego, przeznaczony do objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Według zaleceń producenta produkt ten można stosować także do leczenia stanu zapalnego występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych6.

Diky zawiera diklofenak, czyli substancję NLPZ, która działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W składzie produktu jest też olejek miętowy, który niedługo po aplikacji zapewnia przyjemnie chłodzący efekt6.

Leczenie Diky nie powinno trwać dłużej niż od 7 do 8 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli po 3 dniach nie wystąpi poprawa, wskazana jest konsultacja ze specjalistą, który znajdzie przyczynę bólu stóp i zaplanuje leczenie6.

Bibliografia:

  1. Dockowski P., Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, Kosmetologia Estetyczna, 3 / 2016 / vol. 5.
  2. Stępień K., Haluksy, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, Ortopedia, 2021.
  3. Stępień K., Ostroga piętowa, Medycyna Praktyczna, Ortopedia, 2021.
  4. Kruczyński J., Degi W., Ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa, 2019.
  5. McMahon J., Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009.
  6. Witryna: https://www.dikyspray.pl (dostęp: 2021.12.20.).