Rustykalna aranżacja łazienki

Jak przeprowadzić aranżację łazienki, by cieszyła oko i wpisywała się w trendy? Urządźcie ją w stylu rustykalnym! Jak to zrobić? Zdradzimy Wam kilka prostych sposobów!

Rustykalny, czyli jaki? 

Styl rustykalny to estetyczny powrót do przełomu XIX i XX wieku, w którym dominuje ludowy charakter i przywiązanie do natury. Wchodząc do pomieszczenia urządzonego w tym stylu, czujemy się, jakbyśmy przenieśli się do wiejskiego dworku lub uroczej chatki. Panuje w nim przytulny klimat gospodarstwa domowego, który tworzą drewniane elementy, naturalne tkaniny czy ceramiczne naczynia. To wnętrze, w którym czujemy się naprawdę dobrze! 

Armatura 

Aranżacja łazienki (www.tikkurila.pl) w stylu rustykalnym od razu przywodzi na myśl wannę. I to nie byle jaką! Dużą, żeliwną, wolnostojącą, z ozdobnymi kurkami i koniecznie na pięknie rzeźbionych nóżkach! Taka stylowa wanna jest prawdziwym sercem tej aranżacji. Jeśli jednak zdecydujesz się na zabudowaną wersję, wyłóż obudowę drewnem, aby nadać jej rustykalny charakter. Gdy w łazience jest prysznic, dodaj do niego zasłonkę w stylu retro, np. taką z kraciastym wzorem. No dobrze, a co z umywalką? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się umywalka nablatowa. Dlaczego? Bo będzie przypominać misę postawioną na blacie, idealnie dopełniając sielankowy, wiejski wystrój. 

Dodatki

W rustykalnej aranżacji łazienki nie może zabraknąć klimatycznych dodatków, które urozmaicą wnętrze i stworzą w pomieszczeniu przytulny nastrój. Mile widziane będą ceramiczne naczynia – np. ręcznie robiona mydelniczka czy kubeczek na szczoteczki do zębów. Nad umywalką powinno zawisnąć lustro w drewnianej, postarzanej ramie. Spośród tekstyliów – miękkie, bawełniane ręczniki w kolorach ziemi, a na podłodze pleciony dywanik. Ciekawymi elementami wystroju będzie wiklinowy kosz na pranie, jak również ozdobne, eleganckie krzesło. Nie zapomnijmy także o drewnianych elementach (koniecznie z widocznymi słojami) – wiszących półkach lub drabinie, na szczebelkach której będziemy mogli zawiesić ręczniki. Ta aranżacja łazienki bez wątpienia stawia na praktyczne, a jednocześnie niebanalne dodatki, które stylowo urozmaicają wnętrze!

Kolory na ścianach

Wybierając kolory na ściany, pamiętajmy, że wybrana przez nas aranżacja łazienki nawiązuje do życia na wsi. Zatem, aby stworzyć spójną koncepcję wnętrza, warto posłużyć się kolorami kojarzonymi z naturą – mowa tu o brązach, zieleni, złamanej bieli czy rudościach. Świetnie sprawdzą się tu farby Tikkurila Luja (specjalistyczna farba akrylowa w nieograniczonej gamie barw). To produkty przeznaczone do łazienek, wyróżniające się specjalną formułą, która zapewnia podwyższoną odporność na działanie wilgoci. Wybierając kolor farby należy wziąć pod uwagę inne elementy, które znajdą się na ścianie – w rustykalnej aranżacji łazienki często obecna jest drewniana boazeria (lub płytki drewnopodobne), a także postarzana cegła. Zatem wybrany przez nas odcień farby powinien z nimi kolorystycznie współgrać.

Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, aranżacja łazienki nie należy do najprostszych. To wymagające pomieszczenie, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Odpowiednie przygotowanie, spójna koncepcja i profesjonalne, dobrze dobrane produkty mogą sprawić, że wnętrze będzie nie tylko wygodne i użyteczne, ale także stylowe i przytulne.