Body piercing – czyli o sztuce kolczyków w ciele

Kolczyki nie tylko w uszach, to nie wymysły nam współczesnych, a wielowiekowa tradycja wielu plemion, czy ludów. Przekłute najróżniejsze części ciała oznaczały siłę, status społeczny lub przynależność religijną. Dziś, element wyrażania siebie, a przede wszystkim niebanalna i wyjątkowa ozdoba. Czym jest body piercing i na co zwracać uwagę?

Czym jest piercing?

Piercing to określenie na modyfikacje ciała, która polega na przekłuciu w określonym miejscu, a następnie wprowadzeniu kolczyka. Najczęstszym miejscem kolczykowania są uszy, jest to też element ciała, która posiada najmniej zakończeń nerwowych, dzięki czemu zabieg piercingu jest mało bolesny.  Body piercing jest to w związku z tym przekłuwanie rozmaitych części ciala. Tradycyjnie były to sutki, genitalia, czy brzuch, co posiadało też pewne symboliczne znaczenie np. męskie sutki były przebijane w starożytnym Rzymie, co miało być wyrazem odwagi i siły. 

Dzięki popkulturze body piercing zaczął być znów popularny, od lat 90 królowały kolczyki w pępku, spopularyzowane przez wokalistki i modelki. Kolczyki w brzuchu nosiły Madonna, czy Beyonce, a moda na krótkie t shirty i spodnie z niskim stanem tylko temu sprzyjała. Kolczyki nie w każdej części ciała były aprobowane. Subkultura punków, czy anarchistów przyczyniła się złej sławy kolczyków w twarzy, zazwyczaj byli to młodzi ludzie, buntownicy, którzy nie zgadzali się na zastany porządek, a swoim ubiorem i stylem manifestowali to, a jednym z elementów był właśnie piercing twarzy. Obecnie jednak, body piercing staje się coraz bardziej popularny, a najczęściej wybieranym obszarem piercingu jest twarz, czyli kolczyk w wardze, nosie, brwi, czy na języku.

Na co zwracać uwagę przy body piercingu?

Jeśli wybraliśmy już część ciała, którą chcemy przekłuwać, warto skonsultować się z dermatologiem, czy to miejsce będzie dla nas na pewno bezpieczne. Ze względu na to, że jest to zmiana permanentna, a każdy jest inny dobrze jest spotkać się z lekarzem, który to oceni, by body piercing był bezpieczny i przyjemny. Następnie ważny jest wybór salonu, w którym dokonamy tego zabiegu. Salon body piercing to miejsce, w którym powinniśmy znaleźć doświadczonych profesjonalistów, który w higienicznych warunkach przekują nam nos, czy brew. Dobrze jest poczytać opinie o danym salonie, a na miejscu zwrócić uwagę na to czy osoby, które robią piercing używają jednorazowych rękawiczek i wysterylizowanego sprzętu. 

Jak wybrać kolczyk?

Istnieje wiele rodzajów i modeli kolczyków do body piercingu, wszystko zależy od miejsca ich przeznaczenia. Kolczyk do ucha (https://stylowymag.pl/kolczyki-w-uchu) będzie się różnił od kolczyków w wardze, czy na brwi. Zależy to od ich rozmiaru, ponieważ kolczyki w zależności od miejsca różnią się długością, grubością, jak i średnicą. Wybór pierwszego kolczyka jest ważny, ponieważ to z nim będzie goiła się dziurka, jednak profesjonalny piercer doradzi jak go dobrać w salonie. Głównie ważny jest materiał wykonania, najlepiej, aby kolczyk wykonany był z materiałów hipoalergicznych, np tytanu, stali chirurgicznej, platyny, czy złota.

Kolczyk na języku 

Kolczyk w języku to najczęściej sztanga, na pierwszy raz powinna być jak najdłuższa, ponieważ proces gojenia się rany jest bolesny, a długi model pozwala na większy komfort. Sugerowana długość to 16mm, co z czasem trzeba wymienić na mniejszy rozmiar. Materiał kolczyków na język powinien też być nieinwazyjny dla zębów, dlatego warto sięgnąć po kolczyki akrylowe. 

Kolczyk w nosie

Nostril, tak nazywa się zabieg przekłucia płatka nosa,  kolczyki do tego zabiegu posiadają różnorodne formy od kółeczka, poprzez prostą kulkę aż do nakrętek. Istnieją też inne formy przekłucia nosa –  septum (czyli w przegrodzie nosa),  czy bridge (w górnej części nosa), jest ich jednak więcej, ponieważ wszystko zależy od miejsca przekłucia. Więcej o kolczykach w nosie można przeczytać na stronie https://stylowymag.pl/kolczyk-w-nosie.

Kolczyk w wardze

Piercing warg również może być wykonany w różnych miejscach, zarówno nad i pod ustami, ale również w samej wardze(popularny teraz to ten na samym środku wargi). Kolczyki w wardze mogą mieć różne formy np. Labret to prosty kolczyk, ale istnieje też kolczyk podkowa czy twister. Tego rodzaju piercing będzie ciekawym dodatkiem dla pań, szczególnie gdy doda się do nich kontrastującą szminkę.