Spuchnięte ucho u dziecka lub dorosłego może świadczyć o rozwoju infekcji, ale nie tylko. Poznaj możliwe przyczyny spuchniętego ucha i dowiedz się, jak radzić sobie z tym problemem zdrowotnym.
Spuchnięte ucho – przyczyny
Spuchnięte ucho, czyli gromadzenie się płynu w tkankach, niekiedy wynika z różnego typu schorzeń skóry, np. egzemy lub łuszczycy. Zdarza się, że pacjenci zgłaszający się z tym problemem do lekarza pierwszego kontaktu, cierpią z powodu infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Nierzadko opuchlizna jest objawem tzw. ucha pływaka, czyli zapalenia ucha zewnętrznego (zwykle o podłożu bakteryjnym). Chorobie sprzyjają częste kąpiele i pływanie – nadmierna wilgotność (nie bez powodu ucho pływaka często dotyka osoby chętnie korzystające z basenu). Zastanawiasz się, co jeszcze powoduje opuchliznę w obrębie ucha? Spuchnięte ucho może być konsekwencją urazu mechanicznego, np. wskutek:
- uderzenia twardym przedmiotem,
- silnego otarcia,
- oparzenia słonecznego,
- odmrożenia.
Ucho puchnie także w wyniku kontaktu z danym alergenem, np. pyłkami traw i drzew czy roztoczami kurzu domowego. U wielu osób opuchlizna może być spowodowana alergią na metale (np. nikiel, chrom, platynę). Wówczas po założeniu kolczyków z dodatkiem wspomnianych metali płatki uszu są obrzęknięte, przesuszone, a pacjentka odczuwa silny świąd. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ układ odpornościowy reaguje w niewłaściwy, przesadny sposób, prowadząc do wzmożonej produkcji przeciwciał, co może objawiać się obrzękiem przewodu słuchowego, świądem, wysypką oraz szeregiem innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Czynnikiem sprawczym opuchniętego ucha może być również nieprawidłowe czyszczenie uszu, np. z użyciem patyczków higienicznych. W rzadkich przypadkach za spuchnięte ucho odpowiadają schorzenia małżowiny usznej, np. nawracające zapalenie chrząstki.
Spuchnięte ucho a objawy towarzyszące
Rodzaj objawów towarzyszących opuchliźnie ucha zależy od typu choroby, która wywołała symptomy. Przykładowo, przy rozpoznaniu infekcji bakteryjnej chory często zauważa poza opuchlizną ropną wydzielinę, wydobywającą się z ucha, odczuwa ból i dyskomfort. W przypadku stwierdzenia zakażenia grzybiczego występuje biały nalot w przewodzie słuchowym i na małżowinie usznej. Przy urazie mechanicznym oprócz opuchlizny występuje np.:
- ból,
- zaczerwienienie,
- krwista wydzielina z ucha,
- podwyższenie temperatury ucha.
Z kolei nawracające zapalenie chrząstki daje o sobie znać pod postacią gorączki, osłabienia, bólu małżowiny usznej i oczywiście opuchlizny uszu (jednego lub obu).
Spuchnięte ucho – jak pozbyć się problemu?
Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa, który na podstawie wywiadu medycznego i badań ustali przyczynę spuchnięcia ucha oraz objawów towarzyszących. Dokładna diagnostyka jest niezbędna, szczególnie jeśli opuchliźnie towarzyszą inne, niepokojące objawy (np. krwista wydzielina). W razie stwierdzenia infekcji bakteryjnej konieczne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii.
U pacjentów z zakażeniem grzybiczym otolaryngolog zwykle zaleca leki przeciwgrzybicze. Alergiczne zapalenie ucha leczy się za pomocą leków przeciwhistaminowych, które niwelują dokuczliwe objawy, i ograniczeniu kontaktu z alergenem. Przy urazie mechanicznym warto stosować zimne okłady, które mogą złagodzić opuchliznę.
Jeśli oprócz opuchlizny odczuwasz uciążliwy ból ucha, możesz złagodzić te przykre dolegliwości, aplikując krople do uszu LIX. To łatwy w użyciu wyrób medyczny, dostępny w aptece bez recepty, który szybko przynosi pacjentom ulgę. Zawiera lidokainę, która wykazuje miejscowe działanie znieczulające i glicerol, który przyczynia się do zmniejszenia obrzęku (zmniejsza nadmiar wilgoci w uchu).
Podsumowując, spuchnięte ucho może być objawem wielu mniej lub bardziej poważnych schorzeń i urazów. Jeśli martwisz się swoim stanem zdrowia, nie działaj na własną rękę, tylko skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.
LIX/09997/01/22