Każda kobieta powinna mieć świadomość, że początek ciąży się liczy dokładnie od pierwszego dnia miesiączki ostatniej u kobiety. Gdy kobieta swoją ciążę potwierdzi przy pomocy ciążowego testu, badania krwi czy też badania ginekologicznej, zazwyczaj jest już w czwartym, piątym czy też nawet szóstym tygodniu ciąży. Ma zatem już za sobą pierwszy miesiąc. Warto byłoby zapoznać się z zagadnieniem tygodnie ciąży a miesiące.
Podziały ciąży
Tak naprawdę są przeróżne podziały czasu trwania ciąży. Można liczyć ją w tygodniach, miesiącach czy też w trymestrach. Najczęściej przebiegająca prawidłowo oraz donoszona ciąża trwa dokładnie czterdzieści tygodni. Odpowiada to dziewięciu miesiącom czy też trzem trymestrom.
Poniżej przedstawimy kilka szczegółów w tym także tygodnie ciąży a miesiące.
Musimy wiedzieć, że pierwszy trymestr tak naprawdę trwa od pierwszego dnia naszej ostatniej miesiączki, aż do trzynastego tygodnia ciąży. Pierwszy trymestr jest pierwszym, drugim oraz trzecim miesiącem ciąża.
Z kolei drugi trymestr trwa od czternastego do dwudziestego szóstego tygodnia ciąży. Drugi trymestr jest czwartym, piątym oraz szóstym miesiącem ciąży. Zaś ostatni trymestr ciąży, czyli trzeci zaczyna się do dwudziestego siódmego tygodnia ciąży. Trwa aż do samego porodu. W związku z tym jest to okres aż do czterdziestego tygodnia ciąży. Dodajmy także, że trzeci trymestr to siódmy, ósmy oraz dziewiąty miesiąc ciąży. Czy jest to jasne? Uważam osobiście, że nie ma w tym niczego skomplikowanego. Oczywiście jeśli u kogoś rodzą się jakieś wątpliwości, to może skorzystać z pomocy lekarza, który oczywiście podczas pierwszych wizyt także wszystko dokładnie wyjaśnia. Wiadomo, że pojawia się masa pytań, gdy mamy do czynienia dopiero z pierwszą ciążą.
Nie bójmy się
Na pewno nie powinniśmy się obawiać swojej pierwszej ciąży. Nie jesteśmy z tym sami sobie. Musimy jednak wiedzieć, że powinniśmy nie bać się zadawać pytań lekarzowi. Wiemy doskonale jak ważne jest bezpieczeństwo oraz to, aby nie mieć żadnych wątpliwości.
Dla pewności musimy mieć świadomość, że każdy trzymiesięczny okres inny. Podczas pierwszej trymestru dochodzi do formowania się narządów głównych dziecka. Z kolei w drugim trymestrze dziecko się rozwija oraz także doskonali. W związku z tym jego ruchy się stają wyczuwalne wyraźnie. Zaś w trzecim trymestrze dziecko rośnie oraz przygotowuje się oczywiście już do przyjścia na świat. Bądźmy ostrożne i dbajmy o siebie oraz swoje dziecko, za które jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialne. Miejmy tego świadomość.