Na czym polega prezbiopia? Dowiedz się więcej o starczowzroczności

Podczas korzystania ze smartfona coraz częściej zdarza Ci się odsuwać go od oczu, by lepiej widzieć to, co znajduje się na ekranie? Podobnie robisz podczas czytania książek czy przeglądania etykiet produktów w sklepach? Jeśli masz oko 40 lat lub więcej, bardzo możliwe, że jest to spowodowane prezbiopią. Co to takiego?

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia to inaczej starczowzroczność, czyli naturalne zjawisko, które ściśle wiąże się z tematem starzenia się organizmu. Powszechnie o prezbiopii mówi się, że to „syndrom długiej ręki”. Ta przewrotna nazwa nawiązuje do charakterystycznego objawu starczowzroczności, jakim jest konieczność odsuwania od siebie obiektów położonych blisko, by móc się im lepiej przyjrzeć. W rezultacie książkę, którą dawniej można było swobodnie przeczytać bez korzystania z okularów, odsuwa się od oczu (z czasem coraz dalej), by lepiej widzieć wszystkie słowa.

Przyczyną prezbiopii jest utrata naturalnej elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej, która z upływem lat staje się grubsza i sztywniejsza, przez co traci dawną zdolność do akomodacji. Pierwsze objawy starczowzroczności mogą zaobserwować u siebie głównie osoby po 40. roku życia, choć może to nastąpić także wcześniej lub później.

Objawy prezbiopii

Początkowo można zauważyć pewne trudności z wyraźnym widzeniem obiektów położonych w stosunkowo niedużej odległości od oczu – dzieje się tak, ponieważ oko potrzebuje nieco więcej czasu na dostosowanie ostrości widzenia. Najczęściej pierwsze problemy można zaobserwować przy gorszych warunkach oświetleniowych. Niekiedy zdarza się, że oprócz trudności z wyraźnym widzeniem pojawiają się także bóle głowy i szybsze zmęczenie oczu.

Bez wątpienia starczowzroczność z czasem staje się męcząca i zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych, często najprostszych czynności, jak choćby korzystanie z telefonu, szycie, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek czy majsterkowanie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z prezbiopią.

Prezbiopia – co zrobić, by lepiej widzieć?

Prezbiopia to proces, który z czasem dotyka każdego – istnieje jednak kilka sposobów na przywrócenie wcześniejszej jakości widzenia. Najbardziej tradycyjna metoda to korekcja wzroku przy użyciu okularów odpowiednio dobranych przez okulistę lub optometrystę. W przypadku osób, które wcześniej nie miały wady wzroku, najczęściej wystarczą tzw. „plusy”, czyli okulary przydatne zwłaszcza podczas czytania lub pisania.

Alternatywą dla okularów mogą być soczewki kontaktowe lub nowoczesny zabieg laserowej korekcji starczowzroczności, oferowany np. w klinikach Optegra (szczegóły na ten temat znajdziesz na stronie https://www.optegra.com.pl/zabiegi/starczowzrocznosc). Zabieg poprzedzony jest pełnym procesem diagnostycznym oraz terapeutycznym, a także rozbudowanym etapem kwalifikacji. Kilka minut – zwykle tyle czasu trwa zabieg laserowej korekcji starczowzroczności, który przywróci Ci dawną jakość widzenia i komfort życia.

Artykuł sponsorowany.