Styl lat 80 – przybliżmy go sobie nieco bliżej

Styl lat 80 jest na tyle charakterystyczny, że niektóre z fasonów ubrań z tamtych czasów są do dzisiaj modne. Neonowe dresy, marynarki obszerne, spodnie marchewki czy też długie trencze to jedynie niektóre z nich. Przybliżmy sobie tę modę nieco bliżej.

Szalone lata osiemdziesiąte

Szalone lata osiemdziesiąte to niezwykle charakterystyczna moda. Styl lat 80 do dzisiaj nas zachwyca. Musimy przyznać, że Polska w tamtych czasach nie radziła sobie najlepiej, dlatego też wyrażano swoją osobowość ciekawym ubiorem. Często było ono oryginalne oraz niezwykle barwne. Ubrania z lat osiemdziesiątych na pewno są ponadczasowe. Wiążą się z nimi nie tylko wspomnienia ludzkie, ale doceniamy je także ze względu na to, że miały charakter.

Od razu zaznaczamy, że styl lat osiemdziesiątych nie przeszedł w żadnym wypadku bez echa. Do dzisiaj możemy zobaczyć na własne oczy wpływ tamtej dekady na modę światową. Chodzi nam o nic innego jak o oversize’owe ubrania, które spopularyzowane zostały w latach osiemdziesiątych. Obecnie jest to must have. Drugim takim elementem garderoby są spodnie mom jeans.

Szczególnie na ulicach możemy zaobserwować sportową modę. Robiła na nas wrażenie i w zasadzie wrażenie robi do dnia dzisiejszego. Gdyby nie tamten okres, dzisiejszy sportowy styl wyglądałby zupełnie inaczej. Można zatem stwierdzić, że to moda osiemdziesiątych lat przeniosła odzież sportową na ulicę miast w naszym kraju.

Czym się wyróżniał styl lat osiemdziesiątych?

Sportowe dresy, kolory czy też kurtki skórzane to właśnie lata osiemdziesiąte. Moda w tamtych czasach była w zasadzie pełna skrajności. Amerykanki, razem z obywatelami bogatszych krajów europejskich mogły sobie pozwolić na szaleństwo modowe, w Polsce zmagano się nawet z brakiem jakichkolwiek materiałów na buty. Jedno na pewno jest niepodważalne – Polki bardzo dbały o ubiór i to nawet w takich trudnych czasach.

Polski styl lat osiemdziesiątych przede wszystkim się opierał na poszerzeniu znacznym góry, przy zwężaniu jednoczesnym części dolnych ubioru. Noszono zatem koszule oversize’owe, celowo poszerzane w obrębie ramion czy też przez duże swetry. Całości dopełniały włosy pełne objętości – koniecznie musiały być w formie trwałej. W wieczorowej modzie bardzo często także zrezygnowano z talii wyrysowanej na rzecz sukienek zblazowanych.

Moda ta powróciła. Obserwujemy to na ulicach. Niektóre stylizacje naprawdę na nas robią ogromne wrażenie. Musimy przyznać, że chętnie także wskoczyłybyśmy w takie ciuszki i zaszalały troszkę z poszczególnymi elementami garderoby.