Profesjonalne narzędzia stomatologiczne

Wyposażenie typowego gabinetu stomatologicznego składa się z wielu narzędzi medycznych, z których wszystkie bez wyjątku mają niebagatelne znaczenie dla wykonywanych w nim zabiegów.

Poza tzw. unitem, czyli fotelem dentystycznym wyposażonym w konsolę z wiertłami, spluwaczkę, stolik i lampę, każdy stomatolog musi posiadać także zestaw drobnych akcesoriów zabiegowych oraz urządzenia służące do ich dezynfekcji i sterylizacji.

Jakich akcesoriów stomatologicznych używają dentyści? 

Akcesoria stosowane w stomatologii dzielą się na kilka różnych rodzajów, w zależności od specjalizacji konkretnego dentysty. Ortodonta często sięga po pincety i kleszcze, które ułatwiają precyzyjne chwytanie niewielkich elementów takich jak ligatury w aparatach ortodontycznych. Chirurg korzysta głównie ze skalpeli, nożyczek i igłotrzymaczy, pozwalających na rozcinanie i zszywanie tkanek w trakcie ekstrakcji zębów czy usuwania torbieli. Periodontolog natomiast używa przede wszystkim kiretów i skalerów, niezbędnych do usuwania kamienia nazębnego. Przydatnymi w pracy dentysty akcesoriami są również sondy, próbniki i zgłębniki, uniwersalne narzędzia stomatologiczne stosowane praktycznie w każdej specjalizacji, służące do diagnostyki schorzeń zębów, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Poza tym oczywiście dentyści korzystają na co dzień z autoklawu parowego, urządzenia umożliwiającego sterylne czyszczenie wymienionych wyżej akcesoriów.

Czym wyróżniają się dobre narzędzia stomatologiczne? 

Profesjonalne narzędzia stomatologiczne odznaczają się wysokimi walorami użytkowymi: są trwałe i wytrzymałe, wygodnie leżą w dłoni, nie męczą nadgarstka, a także posiadają specjalnie profilowaną konstrukcję zapewniającą pewny, stabilny chwyt. Wysokie walory użytkowe przekładają się oczywiście na odpowiednio wysoką cenę. Choć takie profesjonalne narzędzia stomatologiczne to niemały wydatek, profesjonalni dentyści nigdy na nich nie oszczędzają, ponieważ zdają sobie sprawę, że od używanych przez nich akcesoriów zależy nie tylko ich własna wygoda, ale też komfort i bezpieczeństwo pacjenta w trakcie wykonywanych zabiegów. Więcej informacji znajdziesz na Chirmed.pl.