Primer do paznokci – do czego służy i jak go używać?

Każdy manicure powinien być zadbany, dobrze wykonany, a przede wszystkim trwały. Często, pomimo starannego i dokładnego wykonania, lakier hybrydowy odpryskuje i kruszy się. Należy więc pamiętać że na trwałość wykonanego manicure w dużej mierze wpływają wykorzystane podczas stylizacji produkty. Jakie konkretniej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z portalem ModnePazurki.pl!

Do czego służy primer do paznokci?

Aby zwiększyć żywotność naszego manicure i dłużej cieszyć się idealną stylizacją, niezależnie czy jest ona wykonana przez stylistkę w salonie, czy też wykonujemy ją samodzielnie w domu, nie powinniśmy zapomnieć o użyciu primera. Użycie primera jest często zalecane osobom z problematyczną płytką paznokcia, ale prawidłowe dobranie odpowiedniego produktu wydłuży trwałość każdej wykonanej stylizacji nawet do kilku tygodni.

Czym jest primer?

Primer jest to płyn, wykorzystywany podczas wykonywania stylizacji, mający na celu przedłużenie trwałości stylizacji hybrydowych, akrylowych i żelowych. Primer zmienia PH płytki paznokcia, odtłuszcza ją i dezynfekuje przygotowując do wykonania stylizacji. Poprawna aplikacja primera zwiększa przyczepność użytej bazy, co z kolei zapobiega występowaniu zapowietrzeń, dzięki czemu zwiększa się trwałość wykonanego manicure. 

Rodzaje primerów do paznokci – kwasowe i bezkwasowe.

Aby mieć pewność że wykorzystany przez nas produkt spełni swoje zadanie, musimy wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy dostępnymi rodzajami primerów oraz który z nich jest odpowiedni do naszej płytki i jej potrzeb. Rozróżniamy primery kwasowe i bezkwasowe, a każdy z nich ma inny skład i wartości. 

Primer kwasowy powstaje na bazie kwasu metakrylowego. Jest to silny specyfik przeznaczony do paznokci z tak zwaną problematyczną płytką, spowodowaną między innymi problemami hormonalnymi. Primer kwasowy jest też często wykorzystywany w przypadku zwiększonej potliwości płytki paznokcia. Ze względu na swoje właściwości i zdecydowanie silniejsze działanie produkt ten wymaga bardzo precyzyjnej aplikacji oraz starannego przygotowania płytki. Specyfik może powodować uczucie pieczenia w kontakcie z podrażnionymi skórkami wokół paznokcia. Po nałożeniu odkwasza i wytrawia płytkę paznokci, przygotowując do nałożenia bazy. Primer kwasowy charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem, który może spowodować podrażnienie układu oddechowego, dlatego jego stosowanie zaleca się w wentylowanych pomieszczeniach.

Primer bezkwasowych charakteryzuje się wyraźnie delikatniejszym zapachem, niepodrażniającym układu oddechowego, dedykowany dla osób z delikatnie tłustą płytką. Powstaje na bazie octanu etylu, który ma słabsze działanie niż kwas metakrylowy użyty do wyrobu primera kwasowego. Dlatego też primer bezkwasowy jest bezpieczniejszy w użyciu (nie powoduje uczucia pieczenia i szczypania ani podrażnień), a jednocześnie równie skuteczny.  Dzięki temu jest dużo bardziej popularny i wykorzystywany zdecydowanie częściej podczas przygotowywania różnego rodzaju stylizacji. Tak jak primer kwasowy, zwiększa przyczepność bazy żelowej, akrylowej i hybrydowej, jednak może być mniej skuteczny w przypadku płytek osób z problemami hormonalnymi. Po aplikacji primer bezkwasowy nie odparowuje jak jego kwasowy zamiennik, ale pozostawia na płytce delikatną, połyskująca, lekko lepką warstwę.

Jak nakładać primer?

Jeżeli wiemy już jaki primer sprawdzi się na naszej płytce, możemy przystąpić do aplikacji. Należy pamiętać że użycie primera, który ma na celu przedłużenie trwałości manicure nie zwalnia nas z konieczności wykonania pozostałych zabiegów przygotowujących nasze paznokcie do wykonania stylizacji. 

Po nadaniu odpowiedniego kształtu paznokciom, odsunięciu skórek, zmatowieniu przy użyciu bloczku polerskiego i usunięciu pyłu, płytka powinna być odtłuszczona za pomocą cleanera do paznokci. Następnie możliwa jest aplikacja primera. W przypadku primera bezkwasowego, na przygotowane paznokcie nakładamy cienką warstwę specyfiku, podobnie do nakładania warstwy lakieru i odczekujemy chwilę. Primer bezkwasowy pozostawia na paznokciu delikatną warstwę, dlatego przed nałożeniem kolejnych produktów, konieczne jest wyschnięcie produktu aby uniknąć późniejszego zapowietrzenia. Primer kwasowy wymaga dużo więcej staranności i precyzji podczas nakładania, ponieważ może podrażnić skórę wokół paznokcia, dlatego nakładamy go punktowo, wyłącznie na płytkę paznokcia i czekamy aż wyparuje. W przypadku uzupełnienia manicure hybrydowego lub żelowego, należy pamiętać ze primer nakładamy jedynie na płytkę paznokcia, nie na nałożony wcześniej produkt. Po nałożeniu primera nie przemywamy płytki cleanerem, nie utwardzamy też w lampie. Więcej na: https://manimaniaczki.pl/primer-do-paznokci-do-czego-sluzy-i-jak-go-uzywac/