Nietrzymanie moczu u kobiet – czy zdarza się częściej niż u mężczyzn?

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która nie jest domeną jedynie pań, jednak zdarza się u nich statystycznie częściej. Jest to spowodowane zarówno różnicami w budowie anatomicznej obu płci, jak i uwarunkowaniami hormonalnymi. Dowiedz się, jakie przyczyny może mieć nietrzymanie moczu u kobiet i jak można poradzić sobie z tą krępującą dolegliwością.

Nietrzymanie moczu u kobiet – jakie mogą być tego przyczyny?

Układ moczowy kobiet ma inną budowę niż mężczyzn. Krótsza cewka moczowa predestynuje „płeć piękną” do częstszych zakażeń dróg moczowych i pęcherza. Stan zapalny pęcherza wiąże się najczęściej z naglącą postacią nietrzymania moczu, kiedy pojawia się potrzeba jego natychmiastowego oddania i mimowolna mikcja.

Nietrzymanie moczu u kobiet związane jest też ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ich organizmach w czasie ciąży i podczas menopauzy. Pojawia się wówczas wysiłkowe nietrzymanie moczu, kiedy do mimowolnego popuszczania lub oddania moczu dochodzi w sytuacjach takich jak podnoszenie cięższych przedmiotów (na przykład torby z zakupami), śmiania się, kasłania czy kichania, co bywa bardzo krępujące.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z osłabieniem mięśni Kegla. Dochodzi do niego w sposób naturalny, wraz z upływem lat, ale w przypadku kobiet ma to również związek z ciążą i porodem.

Nietrzymanie moczu u kobiet – jak leczyć tę dolegliwość?

Nietrzymanie moczu u kobiet leczy się zależnie od przyczyny tej dolegliwości. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu wskazane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla (stosuje się je po porodzie, nigdy w czasie ciąży). Możliwe jest też leczenie operacyjne – jest ono stosunkowo proste i skuteczne. Naglące nietrzymanie moczu związane ze stanami zapalnymi pęcherza leczy się farmakologicznie. W przypadku nadreaktywności pęcherza wskazany jest trening polegający na wydłużaniu przerw między kolejnymi wizytami w toalecie.

Nietrzymanie moczu u kobiet – doraźne sposoby radzenia sobie

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która w znacznym stopniu może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Oprócz właściwego leczenia oraz zmiany nawyków żywieniowych (ograniczenie spożywania napojów i potraw moczopędnych) zaleca się stosowanie doraźnych środków, czyli używanie artykułów higienicznych przeznaczonych dla osób z problemem nietrzymania moczu. Wkładki urologiczne, podpaski i bielizna chłonna TENA mają specjalny system, który zapobiega powstawaniu przykrego zapachu oraz utrzymuje skórę i bieliznę suchą. To ważne, ponieważ wiele osób borykających się z problemem nietrzymania moczu obawia się reakcji otoczenia i ogranicza aktywność poza domem. Jest to ważne także ze względów zdrowotnych. Wrażliwa i delikatna skóra okolic intymnych nie powinna mieć długotrwałego kontaktu z moczem. Wilgotna bielizna zwiększa także ryzyko powstawania stanów zapalnych układu moczowego u kobiet. Ma to związek z budową ich cewki moczowej, dlatego panie powinny szczególnie dbać o higienę okolic intymnych.