Maszyna do popcornu – sposób na otrzymanie ulubionej przekąski.

Popcorn to najpopularniejsza przekąska do seansu filmowego. Można kupić gotowy w markecie, jednak jego smak często pozostawia wiele do życzenia. Jest suchy i nie wiadomo, na czym pieczony. Można też kupić ziarna popcornu i prażoną kukurydzę przygotować samemu w mikrofalówce lub na patelni. Jeśli jednak zależy nam na czasie oraz otrzymaniu jednorazowo większej ilości, warto przemyśleć nieco inne rozwiązanie, jakim jest maszyna do popcornu. Która będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Wszystkie dowiesz się z poniższego poradnika.

Maszyna do popcornu. Czy to na pewno zdrowe?

Przez długi czas popcorn kojarzył się z niezdrową przekąską, spożywaną głównie w trakcie seansu kinowego. Okazuje się jednak, że w jego ziarenkach znajdują się antyutleniacze, które skutecznie zwalczają wolne rodniki, opóźniając tym samym proces starzenia. Popcorn przygotowany w domu bez dodatku soli oraz bez oleju to znacznie zdrowsza i mniej kaloryczna przekąska od chipsów czy solonych paluszków. Dlatego maszyna do popcornu to doskonała alternatywa dla osób zdrowo żyjących i dbających o swoją linię oraz wagę.

Jaką maszynę do popcornu wybrać?

Decydując się na zakup maszyny do popcornu, należy wziąć pod uwagę następujące parametry techniczne:

Rozmiar maszyny do popcornu

Przy wyborze maszyny do popcornu najistotniejszy jest rozmiar. Jeśli mamy mało miejsca w kuchni, lepszy będzie model domowy, który bez problemu schowamy w szafce. Jeśli jednak mamy dużą rodzinę albo często wpadają do nas znajomi, warto rozważyć zakup modelu profesjonalnego. Ich wybór na rynku jest bardzo bogaty. Niektóre nawiązują swoim wyglądem do tradycyjnych maszyn do popcornu widzianych w kinach, inne wyglądają jak rodem z wesołego miasteczka.

Zasilanie maszyny do popcornu

Maszyna do popcornu, oprócz gabarytów, różni się także zasilaniem, które może być:

  • elektryczne, czyli zasilane prądem — to najprostsze rozwiązanie w domowej kuchni. W takiej maszynie przygotowanie popcornu trwa około 2 minuty, a lampka kontrolna (lub timer) informuje o zakończeniu pracy, dzięki czemu mamy pewność, że kukurydza się nie przypali;
  • gazowe — idealne do lokali gastronomicznych, stoisk kinowych, a także podczas lokalnych festynów. Taka maszyna jest bardziej profesjonalna, jednak zasilanie gazem utrudnia jej montaż. Są jednak modele, które mają możliwość przełączenia na zasilanie elektryczne.

Moc maszyny do popcornu

Ważna jest również moc maszyny do popcornu. Warto wybierać modele o mocy powyżej 1000 W, ponieważ są wydajniejsze, dzięki czemu popcorn robi się w nich znacznie krócej niż w modelach o niższej mocy. Istotne jest również, aby sprzęt był cichy i nie przeszkadzał nam w trakcie oglądania ulubionego filmu.

Jakość wykonania

Decydując się na zakup maszyny do popcornu, warto zwrócić uwagę, czy została ona wykonana z materiałów wolnych od BPA. To ważne, ponieważ ich obecność negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Sprzęt nie powinien także się nagrzewać, dotyczy to zarówno obudowy, jak i rączek. Niektóre modele wyposażone są w antypoślizgowe nóżki, które zapobiegają zsunięciu się maszyny w czasie pracy, a także w system zapobiegający przypaleniu się popcornu.