Na czym polega artroskopia barku?

Bark jest stawem bardzo podatnym na urazy, zwłaszcza zwichnięcia (wybicia), do których dochodzi najczęściej na skutek upadku na ramię. Głowa kości ramiennej ulega wtedy przemieszczeniu, co wywołuje silny ból i obrzęk. Podobne objawy dają inne kontuzje, na przykład uszkodzenie stożka rotatorów, zapalenie kaletki maziowej czy niestabilność barku. Nie każdy z tych urazów wymaga leczenia chirurgicznego, w niektórych przypadkach jest ono jednak koniecznością. O doborze odpowiedniej metody leczenia decyduje oczywiście lekarz ortopeda.

Jakie są wskazania do artroskopii barku?

Łagodne urazy w obrębie stawu barkowego, takie jak niewielka niestabilność czy zapalenie kaletki, można całkiem skutecznie wyleczyć za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych: izometrycznych, kinezyterapeutycznych i proprioceptywnych. O leczeniu operacyjnym decyduje lekarz tylko wtedy, gdy ma do czynienia z dużym urazem lub bardzo zaawansowanym schorzeniem typu zwyrodnieniowego, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie fizjoterapia. Wtedy konieczna jest artroskopia barku.

Jak wygląda artroskopia stawu barkowego?

Artroskopia barku to małoinwazyjny, ale dość skomplikowany zabieg endoskopowy polegający na wykonaniu minimalnych, zaledwie kilkumilimetrowych nacięć w tkance, a następnie wprowadzeniu przez nie narzędzi chirurgicznych i usunięcie przy ich użyciu dysfunkcyjnych zmian w obrębie stawu. Wszystko trwa od 30 do 60 minut, w zależności od tego, jak trudne do usunięcia są zmiany, i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co stanowi mniejsze obciążenie dla pacjenta. Artroskopia stawu barkowego ma też tę zaletę, że pozostawia po sobie jedynie małe blizny i nie wymaga długiego pobytu w szpitalu. Więcej na sport-klinika.pl

Czy konieczna jest rehabilitacja po takim zabiegu?

Artroskopia stawu barkowego nie jest tak inwazyjnym zabiegiem jak zwykła operacja, ale mimo wszystko wskazana jest po niej rehabilitacja. Ważną rolę odgrywają w niej wspomniane wcześniej ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które mają za zadanie wzmocnić osłabiony staw. Dzięki nim bark szybciej odzyska pełną ruchomość, pacjent zaś będzie mógł wrócić do swojego normalnego życia.