Leczenie farmakologiczne alkoholizmu. Czy to skuteczne rozwiązanie? Gdzie można wykonać zabieg w Warszawie?

Alkoholizm i jego leczenie to wciąż temat zbyt rzadko poruszany w przestrzeni publicznej, stąd wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nadużywanie alkoholu to choroba, którą można i trzeba leczyć, a powszechne i bezpieczne jest farmakologiczne leczenie alkoholizmu. Wyjaśniamy na czym polega kuracja, jak działają leki na alkoholizm i czy są bezpieczne.

Leczenie alkoholizmu – leki dostępne w Polsce.

Farmakologia w połączeniu z terapią psychologiczną daje duże szanse na całkowite zerwanie z nałogiem alkoholowym, oczywiście gdy pacjent wyraża zgodę na leczenie. W takim przypadku, może skorzystać z kuracji takimi lekami jak Disulfiram lub Naltrexone.

Disulfiram, to lek stosowany w leczeniu alkoholizmu od wielu lat. Jego działanie polega na wywołaniu nieprzyjemnych objawów, które wynikają z połączenia alkoholu z lekiem. Już nawet po 15 minutach od sięgnięcia po alkohol, osoba uzależniona zaczyna źle się czuć, miewa nudności, wymioty oraz poczucie niepokoju, a nawet strach przed śmiercią. Choć lek jest bezpieczny dla zdrowia i życia alkoholika, już sama obawa przed występującymi objawami bywa dużą motywacją do całkowitego zerwania z nałogiem.

Nowszą generację leku antyalkoholowego jest Naltrexone Hydrochloride, którego kuracja trwa od 3 do 6 miesięcy. Zadaniem leku jest blokowanie receptorów w mózgu odpowiedzialnych za występowanie euforii po spożyciu alkoholu lub narkotyków, co w konsekwencji ma powodować zobojętnienie do szkodliwych substancji.

Efekty i korzyści farmakologicznego leczenia.

Aby zachować ciągłość przyjmowania dawek leku, zaleca się, aby aplikować tabletki antyalkoholowe w postaci podskórnej wszywki. Taka forma leczenia daje dużo bardziej korzystne rezultaty, gdyż osoba uzależniona sama nie może przerwać działania leku, co dla wielu osób jest dodatkową motywacją. Farmakologiczne leczenie alkoholizmu należy zawsze łączyć z terapią w grupie AA lub indywidualną, aby po usunięciu wszywki nie powrócić do poprzednich nawyków. Wsparcie najbliższych oraz chęć do zerwania z nałogiem także zwiększają powodzenie kuracji, którą lekarze, specjalizujący się w leczeniu uzależnień za pomocą leków, szacują na ok. 70% skuteczności.

Leczenie farmakologiczne alkoholizmu w Warszawie.

W Warszawie i okolicach powszechne jest leczenie alkoholizmu za pomocą leków, a co ciekawe istnieje możliwość odbycia takiej kuracji w domu. Lekarze z placówki Insertmed –

https://insertmed.pl dbają, aby pacjent otrzymał pomoc psychologiczną, psychiatryczną, a także, gdy zachodzi taka potrzeba – prawną. Choć leki odwykowe nie są w Polsce refundowane, leczenie w klinice uzależnień Insertmed można rozłożyć na raty. Mając na uwadze dobro pacjentów, każda osoba przed założeniem podskórnego implantu przechodzi szczegółowe badania, kwalifikujące ją do rozpoczęcia kuracji lekiem Disulfiram lub Naltreksone.