Komora normobaryczna – jak działa?

Standardowo na Ziemi można się spotkać z ciśnieniem atmosferycznym oscylującym około 1000 hPa, natomiast mieszanka powietrza składa się przede wszystkim z azotu z niewielkim dodatkiem tlenu. Co by się stało, gdyby podnieść wartość ciśnienia i zmienić skład wdychanego powietrza? Wszystko to umożliwia komora normobaryczna.

Na czym polega działanie komory normobarycznej?

Komora normobaryczna stwarza optymalne warunki dla życia człowieka. W specjalnie dostosowanym pomieszczeniu zwiększa się ciśnienie do 1500 hPa, a do środka wprowadzona zostaje także specjalna mieszanka składająca się w 40% z tlenu oraz niewielkimi dodatkami dwutlenku węgla i wodoru. Całość jest skrupulatnie kontrolowana i absolutnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Oprócz tego poziom wszystkim parametrów na bieżąco mierzą specjalne czujniki, więc pacjenci mają zapewnione jak najbardziej komfortowe warunki. Do ich dyspozycji są wygodne fotele, a w niektórych salach także poczęstunek, kawa i herbata, a nawet telewizja.

Na co wpływa terapia normobaryczna?

Zwiększona zawartość tlenu korzystnie wpływa na dotlenienie wszystkich komórek ciała. Pacjenci zauważają, że łatwiej im się oddycha, a także poprawia się ich ogólne samopoczucie. Oprócz tego terapia tlenowa poprawia produkcję komórek macierzystych, dzięki czemu znacznie szybciej goją się rany i uzupełniają ubytki, czego efektem może być na przykład wygładzenie skóry. Zabieg zaleca się również osobom przechodzącym rekonwalescencję po ciężkiej chorobie albo na przykład zabiegu chirurgicznym (choć niestety nie każdym).

Jakie korzyści niesie ze sobą normobaria?

Stosowanie normobarii powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem i nie należy traktować jej jako główna terapia, a jedynie ważne uzupełnienie. Pomaga ona na szereg dolegliwości z różnych obszarów – od depresji po reumatyzm. Tlen przyspiesza transport krwi do mózgu, co poprawia metabolizm komórek nerwowych i powoduje polepszenie nastroju. W przypadku stanów zapalnych stawów poprawia zaś ukrwienie naczyń, co potrafi ograniczyć ból. Z normobarii korzystają także osoby całkowicie zdrowe. U sportowców zwiększa on wydolność, a osoby pragnące zrzucić wagę na pewno docenią poprawę metabolizmu. Warto zatem odwiedzić jedną z klinik, na przykład Normo Life pod Warszawą.

Czy normobaria ma skutki uboczne?

Ogromną zaletą przebywania w komorach normobarycznych jest absolutny brak skutków ubocznych. Podczas samego zabiegu mogą się pojawiać czasowe niedogodności w stylu zatkanych uszu, jednak mijają one samoistnie. Po zakończeniu sesji pacjenci nie uskarżają się na żadne nieprzyjemne dolegliwości.

Niestety nie każdy może skorzystać ze specjalnych warunków komory. Unikać jej powinny osoby z objawami infekcji górnych dróg oddechowych oraz chorujące na choroby zakaźne. Zabieg należy też odłożyć na jakiś czas po operacji klatki piersiowej oraz przejściu zapaleniu ucha. Również osoby ciężarne nie powinny poddawać się normobarii.

Z wyjątkiem kilku przykładów, terapia tlenowa to świetne uzupełnienie terapii wielu chorób. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, zgłoś się na pierwszą wizytę w Normo Life na normolife.com.