Dom seniora – spokojna jesień życia

Choćbyśmy bardzo tego chcieli, niestety jesień życia czasami bywa bardzo trudna dla seniora, jak również dla jego najbliższych.

To czas, w którym nawarstwiające się problemy ze zdrowiem dają o sobie znać, sił jest coraz mniej, a obowiązków wcale nie ubywa. Trudy życia codziennego są czasami nie do udźwignięcia dla nierzadko samotnej osoby starszej.

Jesień życia – nie zawsze usłana różami

W podeszłym wieku ujawniają się nasze wcześniejsze choroby, zaniedbania zdrowotne, problemy których nie rozwiązaliśmy dawniej. Dodatkowo coraz bardziej słabe i zmęczone ciało jest bardziej podatne na wiele chorób, infekcji czy też zwyczajnych kontuzji. Typowe problemy, z którymi przychodzi mierzyć się osobom starszym to kłopoty ortopedyczne i ruchowe, a także nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby serca, płuc czy też zaburzenia związane z naszym mózgiem. Wachlarz ten jest niestety bardzo szeroki. Nie brakuje oczywiście starszych osób, które nie będą pomocy wymagały, ale to niestety rzadkość. Zwykle seniorzy potrzebują wsparcia, tak fizycznego, jak i psychologicznego.

Opieka domowa – jak ją zorganizować poprawnie?

Opieka domowa przede wszystkim musi gwarantować osobie starszej i nierzadko schorowanej dostęp do wszystkich środków medycznych i akcesoriów, dostosowanych do konkretnych potrzeb. Wszystko zależy od indywidualnych problemów, z którymi boryka się bliska nam osoba. Czasami wystarcza jedynie wsparcie w leczeniu i rehabilitacji oraz wygodne łóżko, ale czasami to okazuje się zbyt mało i potrzebujemy zadbać o osobę starszą w sposób bardziej kompleksowy z wykorzystaniem procedur medycznych. Wtedy to do opieki domowej dołącza zwykle pielęgniarka z zewnątrz, a w trudniejszych sytuacjach hospicja domowe. Niezmiennie jednak dla osoby podejmującej się opieki nad osobą starszą i sobie bliską, jest to niezwykle duże wyzwanie, wiążące się z wieloma wyrzeczeniami.

Dom seniora – zalety

Dzisiejsze domy seniora to miejsca, w którym osoby starsze czują się naprawdę jak w prawdziwym domu. To miejsca, w których jest bardzo graniczona ilość łóżek właśnie z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki wszystkim osobom zakwaterowanym. Oprócz oczywistego wsparcia pielęgniarskiego w razie takiej konieczności, a także opieki lekarskiej, dom seniora często gwarantuje również wsparcie psychologiczne, zajęcia relaksujące, masaże, medytacje, rehabilitację pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów czy też zajęci jogi i warsztaty hobbystyczne. To wszystko sprawia, że wiele starszych osób w takich miejscach czuje się raczej jak na wczasach. Zawiązują się relacje i tworzy się często bardzo rodzinna atmosfera.