Czym jest mizoginizm?

Mizoginizm jest niechęcią chorobliwą do kobiet. W dziewięćdziesięciu pięciu procentach przypadków dotyczy to mężczyzn. Pozostałe pięć procent to kobiety, które czują nienawiść nieodpartą do przedstawicielek ten samej płci. Skąd to uprzedzenie się bierze?

Przyczyny mizoginizmu

Mizoginizm jest ludzkości znany od czasów starożytności głębokiej. Obecnie rozróżniamy kilka powodów jego występowania u indywidualnych osób. Może to być zazdrość. Jest wywołana poczuciem niższości z bardzo różnych powodów. Niektórzy psycholodzy uważają, że chodzi o rodzenie dzieci. Nie jest to jednak potwierdzone. Tak samo jak przekonanie o zazdrości, która wynik z urody kobiet, ich zachowania czy też stylu życia.

Inną przyczyną może być przykre doświadczenie. Szczególnie dotyczy to seksualnych kontaktów, w których nie doszło do zbliżenia z powodu zaburzeń erekcyjnych czy też stosunek skończył się za wcześnie. Strach to kolejna przyczyna. Mizogin obawia się niezmiernie kobiet. Może to być spowodowane niezwykle rzadkimi kontaktami z paniami, jak i także brakiem pewności, gdy dochodzi do nich.

Przyczyna może także leżeć w wychowaniu. Bardzo często mizoginami są mężczyźni, którzy wychowani zostali przez despotyczną matkę bądź ich ojciec do matki odnosił się bez szacunku. Tego typu wzorce później się przenoszą na nasze dorosłe życie.

Objawy mizoginizmu

A jak rozpoznać mizogina? Tak naprawdę to istnieje wiele zachowań, które pozwalają podejrzewać u konkretnej osoby występowanie właśnie mizoginizmu. Mizogin głosi zawsze niższe miejsce kobiet w społecznej strukturze w stosunku właśnie do mężczyzn. Inaczej mówiąc – otwarcie dyskryminuje kobiety, co często czyni chętnie oraz na każdym kroku.

Zależnie od charakteru, mizogin w towarzystwie kobiety jest albo milczący, speszony czy też okazuje im niechęć wyraźną, a czasami nawet brak szacunku. Ignoruje po prostu ich obecność, może się to objawiać złośliwościami drobnymi, jak na przykład spóźnianiem celowym na spotkania umówione czy też niepamiętaniem o nich nie celowym.

Mizogin w czasie rozmowy z przedstawicielkami płci pięknej zawsze jest przekonany o swojej racji. Niezwykle łatwo się irytuje, jeśli kobieta ma zdanie odmienne lub też poglądy. Na sam koniec warto zauważyć, że mizogin swoją partnerkę traktuje tak, aby się nie czuła komfortowo, dlaczego kobiety często zrywają z nimi związki. Jeśli na przykład mizogin ma rodzinę oraz dzieci, faworyzuje najczęściej synów. Mizogin stosuje często przemoc psychiczną oraz fizyczną, wobec swojej partnerki czy też żony, a także córeczek. Na pewno to zauważymy.