Baseny dla dzieci – wskazówki dotyczące wyboru

Zabawa w wodzie jest ulubioną rozrywką dzieci. W prosty sposób można zapewnić dzieciom taką możliwość — wystarczy kupić basen. Sztuczną kąpiel można zainstalować w mieszkaniu, na działce wiejskiego domu, a małe konstrukcje nadają się do wypoczynku w pobliżu rzeki i jeziora. Przy wyborze basenu dla dzieci należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem urządzenia dla dziecka. Baseny dla dzieci dobierane są pod kątem wieku, jak również planowanej liczby kąpiących się dzieci.

W jakim wieku dziecko może pływać w basenie?

Dzieci są przyciągane do pływania już od najmłodszych lat. Wielu współczesnych rodziców uczy swoje maluchy pływać już od kilku tygodni życia. Zabawy w basenie są dopuszczalne od około 6 miesiąca, kiedy dziecko potrafi już siedzieć. Przed zakupem basenu dla dziecka należy określić jego głębokość:

 • Niemowlęta poniżej półtora roku życia potrzebują minibasenu, którego głębokość nie przekracza 17 cm;
 • Od półtora do trzech lat miseczka nie powinna mieć więcej niż 50 cm wysokości;
 • Do 7 roku życia dozwolona jest kąpiel w basenach o głębokości do 70 cm.
 • Starszym dzieciom można dobrać baseny kąpielowe z wysokimi bokami i głębokością do 170 cm.

Warto wiedzieć, że wzrost i waga dzieci w tym samym wieku mogą być różne. Dlatego należy wziąć pod uwagę indywidualne parametry fizyczne dziecka.

Rodzaje basenów dla dzieci

Wszystkie baseny dla dzieci dzielą się na stacjonarne, ramowe i dmuchane. Dla młodszych dzieci stacjonarne kąpiele są mało odpowiednie, ponieważ zabawa i pływanie w nich nie jest bezpieczne. Dlatego główne rodzaje basenów dla dzieci to baseny ramowe i dmuchane. Pierwsza opcja może być szybko zainstalowana i zdemontowana, taka kąpiel jest wystarczająco silna, nie boi się ostrych przedmiotów. Ma jednak wady — konieczny jest montaż wyłącznie na płaskiej, przygotowanej wcześniej powierzchni oraz większa głębokość, co może być niebezpieczne dla dzieci.

Dmuchane baseny są optymalne w swojej charakterystyce kąpieli, w których mogą się wyszaleć nie tylko dzieci, ale i nastolatki. Są łatwe do napompowania, wypompowania, przy ostrożnym obchodzeniu się mogą służyć 2-3 sezony. Produkty te ważą od 1 do 4 kg, można je łatwo zainstalować bez pomocy, w razie potrzeby przenieść. Do większości basenów warto dokupić odkurzasz do basenów.

Kryteria wyboru basenu dla dziecka

Baseny dla dzieci są powszechne, więc bez problemu można je kupić nawet w słabo zaludnionych miejscach. 

Bezpieczeństwo dziecka w wodzie i długa żywotność produktu zależy od tego, jak dobrze dobrana będzie mobilna kąpiel.

Przed zakupem trzeba ocenić:

 • Rozmiar. Optymalna objętość miski dla niemowląt — 1 m², dla starszych dzieci i nastolatków trzeba kupić wannę z miską o powierzchni co najmniej 2 m² na osobę;
 • Materiał, z którego wykonany jest produkt. PVC, nylon i poliester są uważane za najbezpieczniejsze i najmocniejsze. Produkt nie powinien wydzielać ostrego zapachu, a szwy na nim powinny być zaokrąglone, czyli takie, na których dziecko nie zrobi sobie krzywdy;
 • Cechy dna. Dla młodszych dzieci lepiej kupić basen z nadmuchiwanym dnem;
 • Obecność markizy. Osłona przeciwsłoneczna jest szczególnie potrzebna, jeśli dziecko kąpie się przez większość dnia;
 • Zawór spustowy. Dzięki niemu z łatwością wylejesz wodę z misek o dużej objętości;
 • Sztywność ścian. Deski konstrukcyjne muszą być miękkie, ale jednocześnie zwarte, sztywne.
 • Gwarancja producenta powinna wynosić minimum rok.

Wartym zastanowienia się jest wybór jacuzzi ogrodowego ze względu na możliwość podgrzania wody.