Jakie zabawki wybrać dla rocznego dziecka?

Pierwsze urodziny dziecka to ważny przełom w jego rozwoju. Maluchy w tym okresie stają się coraz ciekawsze i coraz chętniej poznają świat. Dlatego warto zadbać o odpowiednio dostosowane do ich wieku zabawki dla rocznego dziecka, które poprzez zabawę będą w mądry sposób wspierać ich dalszy rozwój. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla 1-latka i jakie są ich rodzaje?

Jakie zabawki na roczek będą odpowiadały najlepiej na potrzeby dziecka w wieku 12m+?

Dzieci w wieku 12 miesięcy w większości przypadków potrafią już samodzielnie siadać, stać na nóżkach, a nawet poruszać się przy meblach. Doskonale radzą sobie także – ku niezadowoleniu rodziców – z samodzielnym otwieraniem szafek. Dodatkowo zaczynają mówić swoje pierwsze, proste wyrazy i coraz częściej do komunikowania z otoczeniem używają dźwięków, które usłyszały od dorosłych. Dzieci w tym wieku są ruchliwe, coraz bardziej samodzielne i niezwykle ciekawe świata, dlatego zabawki 12 m+ powinny być dobrane tak, aby w pełni odpowiadać na ich potrzeby rozwojowe. Istotne jest to, aby wspierały rozwój sensoryczny, który przypada na okres między 12 a 18 miesiącem życia maluszka. Warto także, aby wybrane zabawki na roczek pozwalały maluchom w bezpieczny sposób naśladować czynności, które na co dzień obserwują u dorosłych i chętnie je powtarzają. Zaliczyć można do nich rozmowy przez telefon, gotowanie czy rysowanie. 

Rodzaje idealnych zabawek dla rocznego dziecka

Obecnie na rynku znaleźć można różnorodne zabawki dla rocznego dziecka. Cały ich przekrój doskonale jest zaprezentowany w sklepie dziecięcym Malulu, gdzie znaleźć można zarówno zabawki na roczek dla chłopca, jak i zabawki dla rocznej dziewczynki. Większość z nich podzielona jest na kategorie według obszarów, których rozwój wspiera zabawa nimi. Dlatego też wyróżnić można 4 główne rodzaje zabawek 12m+.

Zabawki interaktywne na roczek 

Pierwszym z rodzajów zabawek dla rocznego dziecka są wszelkiego rodzaju interaktywne zabawki, które podczas zabawy nimi wydają różnorodne dźwięki czy słowa, wspierające naukę kolorów, kształtów czy nazw zwierząt. Wśród nich wyróżnić można między innymi interaktywne sortery, dodatkowo pozytywnie wpływające na rozwój małej motoryki u dziecka, oraz wszelkiego rodzaju muzyczne zabawki w formie zwierzątek czy samochodzików.

Edukacyjne zabawki dla rocznego dziecka

Kolejną grupą zabawek dla rocznego chłopca lub dziewczynki, które będą wspierać jego rozwój, są wszelkiego rodzaju układanki czy kontrastowe książeczki, które poprzez zabawę nimi uczą maluchy nazw elementów znajdujących się w ich codziennym otoczeniu i nie tylko. Tego typu edukacyjne zabawki 12m+ są również świetną okazją do tłumaczenia przez rodziców tego, jak funkcjonuje przyroda czy inne elementy w naszym życiu. 

Sensoryczne zabawki 12m+

Przypadający na okres od 12 do 18 miesiąca życia wzmożony okres sensoryczny sprawia, że wybierając zabawki dla roczniaka, warto zwrócić uwagę także na modele sensoryczne. Wyróżniają się on bowiem specjalnie zaprojektowanymi kształtami oraz powierzchniami, które stymulują rozwój maluchów pod tym względem podczas bawienia się nimi. Wśród tego rodzaju zabawek dla 1-latka wymienić można między innymi:

  • miękkie klocki, których każda ścianka wykonana jest z materiału o innej fakturze lub grubości, 
  • wszelkiego rodzaju przyssawki, które dają nieograniczone możliwości zabawy nimi, także podczas kąpieli, 
  • elastyczne, miękkie kostki opierające swoje działanie na sortowaniu przedmiotów, 
  • bączki, które podczas zabawy nimi wprawiają w wirujący ruch elementy znajdujące się w ich wnętrzu. 

Zabawki dla rocznego chłopca i dziewczynki wspierające kreatywność

Pierwszy rok życia dziecka to także etap, w którym pozostawienie go z akcesoriami piśmienniczymi w jednym pokoju niemal w 100% zaowocuje abstrakcyjnymi freskami na ścianach, meblach czy innych powierzchniach będących w zasięgu malucha. Dlatego idealna zabawka na roczek to również taka, która wspiera rozwój jego kreatywności. Mogą być nią więc wszelkiego rodzaju instrumenty takie jak cymbałki, organki, bębenki czy grzechotki. Doskonale w tym wieku sprawdzą się także farbki, które zapewnią dodatkowo doznania sensoryczne dla dziecka, jeśli malowanie nimi będzie odbywało się za pomocą dłoni. Potrzebę kreatywnych zabaw u roczniaka idealnie zaspokoją również klocki, które umożliwiają budowanie z nich wież czy innych budowli.

Podsumowując, idealne zabawki dla rocznego dziecka to takie, które wspierają jego rozwój w każdym obszarze i zaspokajają naturalną, coraz większą jego ciekawość świata. Dlatego też wybierając je, warto zdecydować się na kilka modeli z różnych kategorii zabawek 12m+, tak aby dziecko miało wybór, a co za tym idzie, nie szukało rozrywki, która mogłaby zagrażać jego bezpieczeństwu.