Zielone ściany – dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Coraz większą popularnością cieszą się zielone ściany, które stworzone są z żywych lub sztucznych roślin. Kojarzone do tej pory z biurami, czy hotelami, stopniowo przenoszą się do prywatnych domów i w niebanalny sposób odmieniają wnętrza. Ich łatwy montaż i ogromna liczba zalet sprawia, że stają się bestsellerem w designie nowoczesnych mieszkań. Co sprawia, że ludzie tak chętnie zapraszają je do swoich domów?

Większość osób lubi otaczać się naturą i chętnie wnosi jej namiastkę w postaci roślin doniczkowych do wnętrz swojego mieszkania. Jest to jednak mało praktyczne rozwiązanie, jeśli pomieszczenia są małe lub nie ma dużo miejsca na dodatkowe dekoracje na podłodze czy szafkach. Idealnym rozwiązaniem są zielone ściany, które nie zajmują przestrzeni i stanowią wyjątkowo oryginalny dodatek do wnętrz. 

Jakie są zalety zielonych ścian?

W przypadku zielonych ścian rośliny montuje się na specjalnym stelażu, którego montaż jest szybki i bardzo wygodny. Można stworzyć ścianę z żywych roślin lub postawić na łudząco podobne, sztuczne kwiaty. Prawdziwe rośliny będą miały wpływ na wilgotność powietrza w domu oraz ucieszą każdego fana żywej natury. Poprawiają one też powietrze w pomieszczeniach, dlatego warto zamontować je np. w sypialni. 

Sztuczne rośliny są za to dużo łatwiejsze w utrzymaniu i nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani systemu nawadniania. Nie mają wpływu na jakość powietrza, ale pozwalają za to, uniknąć dodatkowych wydatków na wodę, oświetlenie i ewentualną wymianę padniętych elementów. Sztuczne kwiaty nie rosną, więc nie ma ryzyka, że przestaną tworzyć estetyczny wzór oraz nie ma obaw, że jakikolwiek gatunek roślin będzie czuł się źle w konkretnym wnętrzu. Nie mają też żadnych zapachów i nie uczulają, dlatego świetnie sprawdzą się nawet dla alergików. 

Do jakich pomieszczeń pasują zielone ściany?

Ogrody wertykalne można stworzyć tak naprawdę w każdym wnętrzu. Mogą one zajmować całą ścianę, jej część lub tworzyć niewielkie obrazy, a nawet ściany działowe. Często są montowane w jadalniach, ponieważ pięknie prezentują się jako tło przy rodzinnym stole. Ściany stworzone z ziół są hitem w nowoczesnych kuchniach, gdzie tworzą praktyczną dekorację. Ze względu na atmosferę, jaką wprowadzają rośliny na ścianach, warto z ich pomocą odmienić nudny korytarz, tak by już od wejścia wprowadzały one gości we wspaniały klimat domu. 

Niewielkie obrazy z mchu chrobotka, to już od dawna popularny wybór do minimalistycznych łazienek, a ściany pokryte egzotycznymi roślinami mogą odmienić nawet najzwyklejszy salon w miejsce idealne do wypoczynku. Nowoczesny design z wykorzystaniem zielonych ścian można stworzyć również na tarasie, balkonie, czy przed samym wejściem do domu, a ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia domowników.