Soczewki toryczne – u kogo się sprawdzą?

Soczewki toryczne wyróżniają się określonym kształtem. Okazuje się, że standardowe wersje mają sferyczną powierzchnię. W przeciwieństwie do nich, toryczna soczewka stawia na kształt przeciętego wzdłuż obwarzanka. Taki kształt sprawia, że wartości mocy skupiającej soczewki lub mocy refrakcyjnej są różne w przekrojach poziomych i pionowych soczewki. Co ciekawe, moc refrakcyjna w tym wypadku stopniowo wzrasta lub maleje, co zależy od obszaru naszej soczewki. U kogo sprawdza się takie rozwiązanie? Co warto wiedzieć? Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki toryczne dla astygmatyka

Astygmatyzm wynika z nieodpowiedniej krzywizny soczewki lub rogówki oka. W tej sytuacji doskonale sprawdzają się soczewki toryczneOsoby z tym zaburzeniem mają problemy z widzeniem szczegółów i widzą zamazany obraz. Jak dobrać soczewki kontaktowe w tej sytuacji? Na szczęście z pomocą przychodzą soczewki toryczne, które mają różne moce refrakcyjne w poziomym i pionowym przekroju. To sprawia, że można skorygować nieprawidłowości u astygmatyków. 

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Jak dobrać soczewki kontaktowektóre pozwolą nam odzyskać sprawność widzenia? Pamiętajmy o tym, że soczewki toryczne przepisuje lekarz. Taka osoba doskonale zna się na dobraniu soczewek do naszego wzroku. Jeśli stwierdzimy, że potrzebujemy soczewek korygujących, warto zwrócić się do specjalisty. 

Dopasowanie to podstawa

Rodzaje soczewek są bardzo różnorodne. Jeśli chodzi o wersje toryczne, w tej sytuacji ogromne znaczenie ma dopasowanie. Muszą one pozostać na oku w prawidłowej pozycji. Istotne jest to, że producenci takich soczewek stawiają na określone cechy, które pozwalają uzyskać odpowiednie położenie soczewki na gałce ocznej. 

Rodzaje soczewek torycznych

Kolejną istotną kwestią jest to, że soczewki toryczne występują w wielu wariantach. Są tworzone z tworzyw miękkich lub twardych. Na uznanie zasługują modele z RPG, które lepiej utrzymują się we właściwym położeniu, Jednakże mogą być bardziej suche i wymagają dłuższej adaptacji. Miękkie soczewki z kolei są łatwe w użytkowaniu i wygodne. W każdym przypadku warto poprosić o pomoc specjalistę. 

Dla kogo soczewki toryczne?

Jak już wiemy, soczewki toryczne doskonale spełniają swoje zadania u osób, które cierpią na astygmatyzm. Zastępują one okulary ze szkłami cylindrycznymi. Co ciekawe, najnowsze szkła toryczne dają możliwość skorygowania astygmatyzmu nawet u 99,9% osób, które wcześniej nosiły okulary cylindryczne.

Warto wiedzieć, że po takie soczewki sięgają dalekowidze i krótkowidze wtedy, gdy wadzie towarzyszy astygmatyzm powyżej 0,5 D. W przeciwnym razie pole widzenia może nie być odpowiednie. Efektem ubocznym będą bóle głowy i zmęczenie oczu. Jedynie toryczne soczewki zapewniają komfort i poprawiają jakość widzenia u wielu osób. 

Nowoczesne soczewki

Nowoczesne soczewki różnego rodzaju wpływają na poprawę jakości życia. W dzisiejszym świecie nasze oczy wciąż są narażone na zmęczenie, dlatego w razie problemów trzeba jak najszybciej odwiedzić specjalistę.