Płaszcze damskie na każdą okazję – co warto kupić?

freepik.com

Niezależnie od tego, kiedy założenie ciepłej odzieży wierzchniej stanie się koniecznością, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy jej wyborze. Płaszcze są idealnym wyborem dla kobiet, które nie lubią marznąć, a jednocześnie szukają ciekawego rozwiązania pasującego do wielu stylizacji. Niezależnie od tego, czy preferujesz styl grunge’owy, elegancki, sportowy czy bardziej swobodny – odpowiedni płaszcz może ożywić każdy strój i jednocześnie zapewnić Ci ciepło. Co warto kupić? Podpowiadamy.

Czym kierować się podczas zakupu płaszcza?

Płaszcze damskie możemy kupić w różnych kolorach, o różnej gramaturze, szyte z różnych materiałów, posiadające mniej lub bardziej krzykliwe zdobienia. Warto jednak pamiętać o tym, aby płaszcz pasował do naszego stylu, aby można było go wykorzystać w różnych wariantach ubioru i przede wszystkim, aby chronił przed wychłodzeniem. Tkanina płaszcza jest jedną z kluczowych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Dobry jakościowo materiał będzie odporny na uszkodzenia i zmechacenia, a odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie sprawi, że płaszcz sprawdzi się przez kilka sezonów. Ważna jest również gramatura materiału, z jakiego został wykonany dany płaszcz.

Oprócz tkaniny, design i styl płaszcza może mieć duże znaczenie. Niezależnie od tego, czy wolisz płaszcz w stylu wojskowym, sportowym czy bardziej formalnym, warto rozejrzeć się za modelem, który sprawdzi się w różnych stylizacjach. Płaszcze wyróżniają się dużą uniwersalnością, a wiele fasonów sprawdzi się na kilka różnych okazji bez względu na to, co założysz pod spód. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu, a kolor jaki wybierzemy będzie przesądzał nie tylko o uniwersalności płaszcza.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar płaszcza damskiego?

Poza wybraniem odpowiedniego dla nas fasonu, modelu, koloru i zdobień, istotny jest również rozmiar. Płaszcz musi być więc nieco luźniejszy, abyśmy mogli się w nim swobodnie dopiąć. Tutaj z pomocą przychodzą wełniane płaszcze wiązane. Chociaż niektóre modele posiadają zamek wewnętrzny, nie zawsze musimy go używać, ponieważ zapięciem może być sam pas, który wystarczy przewiązać w talii, aby ochronić się przed zimnem, mrozem czy wiatrem.

Istotna jest również długość płaszcza. Należy zwrócić szczególną uwagę na podane przez producenta wymiary i przełożyć je na swój wzrost. Osoby niskie, z dużą dokładnością powinny przyjrzeć się temu aspektowi, aby nie okazało się, że płaszcz jest za długi i wygląda mało atrakcyjnie.