Od kiedy witaminy w ciąży będą wspomagały rozwój naszego dziecka, dowiemy się od lekarza prowadzącego ciążę. Po poczęciu organizm matki musi dostosować się do nowych, znacznie bardziej wymagających warunków. Podstawą zdrowego rozwoju dziecka w łonie matki jest zapewnienie mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych oraz witamin. Co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie zrobić tego dzięki samej diecie? Z pomocą przychodzi nam szereg suplementów, których trzeba jednak używać rozważnie.
Dlaczego warto brać witaminy w ciąży?
Zastanawiając się nad tym, od kiedy witaminy w ciąży okażą się dla nas korzystne, musimy zdać sobie sprawę z tego, że każda ciąża przebiega inaczej, a nasze organizmy, chociaż podobne, bardzo się od siebie różnią. Z tego powodu o suplementacji powinien zawsze decydować lekarz prowadzący naszą ciążę. Podczas wzrostu płodu zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy znacznie się zwiększa, dlatego warto wykonywać badania oraz kontrolować ich poziom w organizmie. Zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin może okazać się szkodliwy, dlatego suplementy diety w ciąży przyjmować trzeba z głową.
Jakie witaminy w ciąży są niezbędne?
Warto dowiedzieć się, jakie witaminy brać w ciąży:
- Witamina A – Dzięki niej komórki płodu rozwijają się prawidłowo. Ma duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania narządu wzroku, a także wpływa na rozwój błon śluzowych i skóry.
- Witaminy z grupy B – Sprawiają, że układ nerwowy płodu rozwija się prawidłowo. Ważną rolę pełnią witaminy B2, B6, B12 oraz kwas foliowy, czyli witamina B9. Ta grupa witamin ma bardzo szeroki wpływ na takie czynniki jak produkcja hemoglobiny, przemiana materii, prawidłowa praca mięśni i wchłanianie się żelaza.
- Witamina C – Jest jednym z podstawowych składników wspierających działanie układu odpornościowego. Jako antyoksydant jest niezbędna w licznych procesach metabolicznych. W procesie wytwarzania się kolagenu, niezwykle istotnego podczas rozwoju płodu, bierze ona czynny udział. Skutecznie redukuje ryzyko niedokrwistości.
- Witamina E – Zabezpiecza organizm przed występowaniem szkodliwych wolnych rodników tlenowych. Kobiety w ciąży wykazują się o około 20% większym zapotrzebowaniem na tą witaminę. Podobnie jak poprzedniczka, wzmacnia ona naczynia krwionośne i chroni krwinki przed przedwczesnym rozpadem.
W ciąży musimy pamiętać o kwasie foliowym
Kwas foliowy, czyli witamina B9, jest jednym z podstawowych mikroelementów, które matka musi dostarczać do swojego organizmu. Zapotrzebowanie na ten składnik znacznie wzrasta u kobiet w ciąży. Wynika to z jego roli w syntezowaniu DNA – szczególnie w początkowym etapie ciąży jego suplementacja jest kluczowa. Należy ją rozpocząć jeszcze przed poczęciem. Dostarczenie tego składnika wraz z dietą jest bardzo trudne, dlatego suplementacja w ciąży jest najlepszym rozwiązaniem. Zalecana dzienna dawka to 0,4 mg, ale lekarz może w pierwszy trymestrze zwiększyć ją nawet dziesięciokrotnie.
Kwas foliowy:
- Bierze czynny udział w syntezie DNA płodu
- Wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego
- Zapobiega rozszczepowi kręgosłupa oraz przepuklinie oponowo-rdzeniowej
Zapotrzebowanie na witaminy w ciąży regularnie wzrasta
Warto wiedzieć, jakie witaminy dla ciężarnych najlepiej przyjmować. Oprócz nich konieczna może okazać się suplementację żelaza, co skutecznie zapobiega anemii i oddala widmo przedwczesnego porodu. W początkowych etapach ciąży wysokie jest też zapotrzebowanie na jod – wpływa na kształtowanie się układu nerwowego i rozwój neuropsychologiczny. Lekarz prowadzący poinformuje nas o tym, od kiedy witaminy w ciąży powinnyśmy przyjmować w formie suplementów.
Artykuł przygotowany został przy współpracy z portal dla Kobiet Modome.pl – https://modome.pl/