Wypoczynek na łonie natury i nocowanie pod namiotem to wspaniała przygoda. Jest świetną alternatywą dla hoteli. Tak bliskie obcowanie z przyrodą wymaga jednak właściwego przygotowania. Najważniejszym elementem jest wybór odpowiedniego namiotu. Jak wybrać idealny dla rodziny?
Piesza turystyka górska czy biwakowanie nad rzeką lub jeziorem to nie beztroskie wakacje w hotelu. Takie wyprawy wymagają dobrej organizacji, umiejętności radzenia sobie bez udogodnień, do których przywykliśmy oraz zaopatrzenia się w potrzebny sprzęt. Jednak nocleg w namiocie jest najtańszy. Ma też tę przewagę, że możemy zatrzymać się tam, gdzie nam się spodoba. W sprzedaży są różne namioty turystyczne. Wybierając namiot dla rodziny nie kierujmy się tylko ceną i ilością miejsc. Modeli namiotów jest wiele. Dopasujmy odpowiedni do naszych potrzeb.
Rodzaje namiotów turystycznych
Wybierając namiot, musimy określić, dla ilu osób go potrzebujemy oraz jak będziemy podróżować. Jeśli wybieramy się samochodem na kemping, waga bagażu, w tym namiotu, nie będzie mieć dużego znaczenia. Natomiast w czasie pieszych wypraw z plecakiem liczy się każdy gram. Dopasować namiot turystyczny można na wszelkie okoliczności. Inne modele sprawdzają się na polu kempingowym, inne w lesie, jeszcze inne na górskie zbocza. Lekki namiot z aluminiowym stelażem wygodnie można przenosić w plecaku. Konstrukcja z aluminium jest również odporna na powiewy wiatru i tym mocniejsza, im większa ilość mocowań oraz punktów krzyżowania się pałąków.
Podstawowe rodzaje namiotów turystycznych to :
- duże kempingowe,
- mniejsze biwakowe,
- ekspedycyjne na profesjonalne wyprawy,
- wojskowe i harcerskie,
- plażowe
- wiaty namiotowe
- płachty biwakowe.
Namiot mały czy duży?
Dla rodziny wybieramy jeden kilkuosobowy lub dwa mniejsze namioty. Jednak znacznie weselej jest nocować całą grupą w większym namiocie.Producenci oferują wiele wariantów, od jednoosobowych poprzez dwuosobowe, cztero i sześcioosobowe, po dziesięcioosobowe. Dobrze jest wybrać namiot, w którym pozostaje wolne jedno miejsce. Łatwiej wówczas zmieścimy w nim bagaże. W zasadzie zawsze lepiej mieć większy namiot niż zbyt mały.
Kopułowy czy tunelowy?
Namiot kopułowy, zwany igloo, jest samonośny, czyli może stać samodzielnie nawet mimo braku zamocowania do podłoża. Bardzo szybko można go rozłożyć w niemal każdym miejscu, nawet na parkingu asfaltowym, bez konieczności wbijania śledzi. Jest to namiot odpowiedni na piesze wycieczki, nocowanie w górach lub w lesie, jednak nie pomieści większej ilości osób.
Namiot tunelowy daje dużo większe możliwości przestrzenne, można w nim nocować większą grupa. Często posiada również przedsionek, w którym można przechowywać bagaże. Polecany jest do biwakowania przez dłuższy czas na kempingu, ponieważ jego rozłożenie wymaga dokładności i trochę więcej czasu, niż w przypadku namiotu kopułowego. Namiot tunelowy cechuje się także większą stabilnością i wytrzymałością, co docenia się w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak silny wiatr czy ulewa.