Higiena jamy ustnej po usunięciu ósemek

U niektórych osób mogą wpłynąć na wygląd uzębienia, a u innych nie wywołują żadnych problemów. Zdarza się, że rosną w taki sposób, że z trudnością przychodzi zadbanie o ich higienę. Z powodu tych i innych trudności związanych z ósemkami, wiele osób decyduje się je usunąć jeszcze zanim wyrosną. Jak przebiega zabieg usunięcia tych zębów oraz w jaki sposób można zadbać o ranę w późniejszym czasie?

Zęby mądrości?

Ósemki to tak naprawdę trzecia para zębów trzonowych. U człowieka wyrastają dwie pary, górna i dolna, pomiędzy 17. a 21. rokiem życia. „Zęby mądrości” to nazwa zwyczajowa. Wzięła się ona stąd, że w okresie pojawienia się ich na powierzchni dziąsła, człowiek zazwyczaj wchodził w dorosłość, a co za tym idzie – powinien nabyć już jakąś mądrość. Ósemki uważa się jako narząd szczątkowy, czyli taki, który ma uproszczoną budowę względem innych odpowiednich narządów u ssaków, gdyż został pozbawiony swojej pierwotnej funkcji.

Jak przebiega zabieg wyrywania ósemek?

Zabieg powinien odbyć się w znieczuleniu miejscowym. Uprzednio wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie zęba w celu ustalenia jego dokładnego położenia. Po usunięciu zęba z zębodołu stomatolog może założyć specjalny resorbujący opatrunek lub, jeśli to konieczne – szwy w celu odpowiedniego uformowania rozerwanego dziąsła.

Jak obchodzić się z raną po ósemce?

Po wykonanym zabiegu i ewentualnym założeniu szwów stomatolog zostawia również tampon, który należy przygryzać około 30 minut w celu zatamowania ewentualnego krwawienia. Pierwszy odczuwalny ból może pojawić się po zaniku znieczulenia. Można go zminimalizować poprzez przykładanie kompresów z lodu, po stronie wyrwanego zęba. W przypadku nasilających się objawów można też stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zalecone przez stomatologa. Zwykle jest to jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalny zawierający np. deksketoprofen, który szybko zmniejsza ból i można go przyjąć na pusty żołądek. Przeznaczony jest dla osób dorosłych. W ciągu dwóch godzin od zabiegu nie należy spożywać pokarmów, następnie zaleca się spożywanie tylko zimnych płynów i pokarmów płynnych do końca dnia. Nie powinno się też narażać na wysiłek fizyczny jak również spożywać alkoholu czy papierosów tego samego dnia po zabiegu.

Utrzymywanie higieny jamy ustnej po usunięciu ósemki

W ciągu pierwszych 12 godzin po zabiegu nie należy szczotkować zębów, ani używać płynów do płukania jamy ustnej z alkoholem, aby nie podrażniać rany i nie naruszać tworzącego się tam skrzepu. Dobrym rozwiązaniem może być płyn do płukania jamy ustnej Anaftin, który nie zawiera alkoholu i chlorheksydyny, powodującej przebarwienia w obrębie języka i błony śluzowej jamy ustnej i zębów.

Wyciąg z aloesu zwyczajnego i kwas hialuronowy zawarte w płynie do płukania jamy ustnej Anaftin wspomaga gojenie uszkodzonych tkanek, a PVP i inne jego pozostałe składniki tworzą warstwę chroniącą odsłonięte zakończenia nerwowe przed podrażnieniem. Należy jednak bardzo delikatnie przeprowadzać tę czynność (zwykle 3-4 razy dziennie bez rozcieńczania, używając 10 ml płynu), aby nie naruszać tworzącego się tam skrzepu.

Niektórzy stomatolodzy są zdania, że lepiej usunąć ósemki, zanim jeszcze wyrosną, aby ominąć problemy, które mogą pojawić się wraz z nimi. Ich trudne położenie naraża je na zwiększoną próchnicę. Jednak można spotkać się coraz częściej z odchodzeniem od tej praktyki. Ostateczna decyzja należy jednak zawsze do pacjenta.

Źródła:

[1] https://dentim.pl/wyrywanie-osemek-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-chirurgicznym-usuwaniu-zebow-madrosci/#

[2] https://dentonet.pl/zalecenia-dla-pacjentow-po-ekstrakcji-osemki/

[3] https://www.anaftin.pl/produkty-anaftin/plyn-do-plukania-jamy-ustnej-anaftin/

[4] https://dexak.pl/strefa-pacjenta/dolegliwosci-bolowe/bol-zeba/