Ćwiczenia na bolące kolana – które są skuteczne?

Aktywna rehabilitacja zazwyczaj jest bardzo skuteczna w zmniejszeniu bólu kolan. Ćwiczenia fizyczne stanowią metodę pierwszego wyboru w przypadku choćby choroby zwyrodnieniowej czy zespołu bólowego rzepkowo-udowego. Nie powinno się ich jednak wykonywać na własną rękę, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą. Wiele ćwiczeń jest bowiem przeciwwskazanych jak choćby skoki, przysiady czy rowerek na leżąco i wykonując je, zamiast sobie pomóc, moglibyśmy jedynie zaszkodzić. Dowiedz się, jakie ćwiczenia na bolące kolana są skuteczne w zależności od źródła bólu.

Ćwiczenia na ból kolan – co trzeba wiedzieć?

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia w bólach kolan. Nie wszystkie ćwiczenia na bolące kolana są jednak dobre w każdym przypadku. Są takie, które u jednego pacjenta dadzą bardzo dobre efekty, a w przypadku innego jedynie nasilą odczuwane dolegliwości1. Dlatego nawet ćwiczenia na ból kolan w domu powinny być dobrane przez specjalistę.

Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który dobierze indywidualny plan treningowy. Być może w pierwszej kolejności zaleci ćwiczenia czynne w odciążeniu, czyli takie, podczas których kolano się zgina, ale nie jest przeciążane1. Wtedy część ćwiczeń trzeba będzie wykonywać w ośrodku rehabilitacyjnym. Najważniejsze jednak jest, by fizjoterapeuta przedstawił prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń i udzielił niezbędnych rad,  jak ćwiczyć, aby skutecznie uporać się z bólem kolan1.

Ćwiczenia na bolące kolana a przyczyna bólu

Nie ulega wątpliwości, że ćwiczenia na ból kolan powinny zostać dobrane indywidualnie, po uwzględnieniu źródła oraz stopnia nasilenia dolegliwości. Nietrudno się zatem domyślić, że trening rehabilitacyjny w zależności do przypadku może wyglądać całkowicie inaczej.

Jakie ćwiczenia na bolące kolana powinno się wykonywać w zależności od przyczyny bólu?2

  • Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – zalecane jest skojarzenie treningu aerobowego z siłowym. Należy wykonywać np. ćwiczenia rozciągające czy ćwiczenia wzmacniające.
  • Zespół bólowy rzepkowo-udowy – rekomenduje się ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni ićwiczenia rozciągające. Pacjent powinien wykonywać przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające siłę mięśnia czworogłowego uda i mięśni biodra, jednocześnie rozciągać mięsień czworogłowy, ścięgna podkolanowe, zginacze w stawie biodrowym oraz pasmo biodrowo-piszczelowe.
  • Zmiany w obrębie łąkotek, ścięgien iwięzadeł – wskazana jest aktywna rehabilitacja, a największe korzyści przynoszą m.in. ćwiczenia ekscentryczne. Metodą pierwszego wyboru jest ustrukturyzowany program ćwiczeń fizycznych.

To tylko kilka przykładów postępowania fizjoterapeutycznego w zależności od przyczyny odczuwanych dolegliwości bólowych. Zwykle dobre są też ćwiczenia w basenie i jazda na rowerze stacjonarnym, ale z małym obciążeniem. Aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia na bolące kolana będą najlepsze w naszym przypadku, najlepiej zasięgnąć porady lekarza i fizjoterapeuty.

Profilaktyka bólu kolan

Ćwiczenia na stawy kolanowe dobrze jest wykonywać nie tylko wtedy, gdy wystąpią dolegliwości bólowe, ale na co dzień, w ramach zapobiegania bólu kolan. Unikanie aktywności fizycznej oraz prowadzenie siedzącego trybu życia jest dla kolan bardzo niekorzystne. Regularnie wykonywane ćwiczenia na kolana wzmocnią mięśnie wokół nich, dzięki czemu stabilizacja ciała ulegnie poprawie, a co za tym idzie, ryzyko wystąpienia bolesnych kontuzji zdecydowanie się zmniejszy.

Z myślą o osobach aktywnych, uprawiających sport i dbających o zdrowy tryb życia powstał 4Flex sport. To produkt zawierający wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny. Białko przyczynia się do wzrostu i pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej oraz zdrowych kości. 4Flex wzmacnia stawy i spowalnia zużycie tkanki chrzęstnej3.

Trzeba jednak pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia jest prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety.

Bibliografia:

  1. Stanisławska-Biernat E., Bóle stawów kolanowych w różnych chorobach. Postępowanie lecznicze i rehabilitacyjne, Zakład Epidemiologii i Promocji Zdrowia Instytutu Reumatologii (materiał przygotowany na podstawie wykładu).
  2. Brandon Q.J., Carlton J.C., Marvin H.S., Postępowanie zachowawcze u dorosłych pacjentów z bólem kolana, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  3. Witryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-sport/ (dostęp: 2022.03.14.).