Jak skutecznie zaplanować rok 2022

Koniec wakacji to dobry czas, żeby zacząć planować… kolejny rok! Tak, tak, to nie pomyłka! Rok 2021 kończy się za 4 miesiące, które na pewno masz już dokładnie rozplanowane i teraz pozostaje Ci już tylko realizacja swoich celów i założeń. Dlatego nie trać czasu i już teraz zacznij myśleć o tym, jak najlepiej wykorzystać kolejnych 12 miesięcy. Podpowiadamy, jak zacząć opracowywać najskuteczniejsze plany na cały rok.

Ustalaj priorytety

Ustalanie priorytetów jest absolutną podstawą planowania zadań i celów na nadchodzący rok. Dzięki temu nawykowi na pewno nie pominiesz tych punktów, które są dla Ciebie najważniejsze lub wręcz kluczowe do samorozwoju czy zrealizowanie konkretnego celu. Dlatego swój planer na 2022 rok zacznij uzupełniać właśnie najbardziej priorytetowych punktów, bez których wiesz, że na pewno nie ruszysz do przodu. Jeśli wiesz już, że masz do zrealizowania coś ważnego np. do końca kwietnia, zaznacz to wyraźnie dużym, pogrubionym pismem, a zadania o mniejszym stopniu priorytetowości zapisuj poniżej. Priorytety ustalaj następująco:

  1. rzeczy i cele koniecznie do zrealizowania (np. obrona pracy magisterskiej na początku lipca);
  2. rzeczy ważne (np. zacząć rozglądać się za lepszą pracą po obronie magisterki);
  3. pozostałe cele i zadania (np. nauczyć się szydełkowania, żeby dorabiać na sprzedaży własnoręcznie zrobionych maskotek);
  4. rzeczy, które chcesz zrobić w czasie wolnym (np. aktywność fizyczna, wyjazd na festiwal, zaliczyć skok na bungee itp.).

Planuj od ogółu do szczegółu

Nie oszukujmy się, nie da się zaplanować całego nadchodzącego roku już we wrześniu, a nawet w grudniu. Nie istnieją planery, które przewidywałyby sytuacje losowe, nieoczekiwane zwroty wydarzeń czy po prostu Twoje świadome zmiany planów. Dlatego zacznij od wypisania ogólnych celów do zrealizowania, a do szczegółów ich realizacji możesz przechodzić wraz ze zbliżającym się czasem. Już jesienią możesz zacząć rozpisywać ogólniki, np.:

  • luty – zaliczyć zimową sesję;
  • kwiecień – kupić nowy rower;
  • lipiec – zaliczyć letnią sesję;
  • sierpień – odbyć podróż życia;
  • wrzesień – znaleźć nową pracę.

Dopiero wraz ze zbliżającym się czasem realizacji danego planu przechodź do szczegółów. W przypadku pierwszego punktu , czyli zaliczenia zimowej sesji, możesz założyć to już na początku roku akademickiego, jednak szczegółowy plan realizacji ustalaj dopiero z biegiem czasu, kiedy będziesz dowiadywać się, ile nauki musisz poświęcić na naukę na dany egzamin lub jakie projekty zaliczeniowe musisz zrealizować.

Przewiduj nagrody

Tak, tak, to bardzo ważne. W swoim rocznym planie znajdź miejsce na nagrody, którymi zarówno będziesz doceniać swoje osiągnięcia, jak też posłużą jako motywator do realizacji danego celu. Przykładem takiej nagrody może być właśnie ciekawa podróż po zaliczeniu roku studiów lub po otrzymaniu dyplomu.

Przewiduj czas na odpoczynek

Cel nie zrealizuje się sam – wymaga Twojej pracy, Twojego zaangażowanie i Twoich sił. Jednak na skrajnym zmęczeniu może być Ci znacznie trudniej. Dlatego, czasami lepiej zluzować i mieć satysfakcję ze zrealizowania kilku celów, niż rwać włosy z głowy i frustrować się, bo udało Ci się zrealizować kilkunastu.