USG tarczycy to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych w przypadku wykrywania groźnych chorób tarczycy. Pozwala m.in. na wykrywanie różnorodnych guzków. Prawidłowo wykonane badanie USG to prosta droga do poznania przyczyn nadczynności tarczycy. Co najważniejsze USG to metoda bezbolesna, nieinwazyjna oraz nie wywołująca żadnego dyskomfortu wśród pacjentów.
USG tarczycy – jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?
Wskazania do przeprowadzenia USG tarczycy są dość zróżnicowane. Przede wszystkim chodzi tutaj o:
- nieprawidłowe wyniki krwi przy badaniach hormonalnych,
- wykrycie niepokojących zmian w obrębie tarczycy,
- trudności z przełykaniem oraz wszelkie duszności,
- diagnostykę nowotworów tarczycy,
- zaobserwowanie nagłego spadku lub przyrostu masy ciała.
Powodem może być także nieustępliwa chrypka oraz nieprawidłowe wyniki badań związane ze stężeniem hormonów tarczycy. Wskazaniem jest również kontrola leczenia hormonalnego tarczycy. Kluczowe jest to, aby nad wszystkim czuwał doświadczony specjalista.
Badanie USG tarczycy – jak przebiega oraz jak się do niego przygotować?
Badanie USG tarczycy nie należy do niekomfortowych. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a specjalista wędruje do aparatu USG. Jedna ręka znajduje się na głowicy, a druga przy aparacie. W ten sposób głowica znajduje się w tym miejscu, w którym w danym momencie powinna się znajdować. Umożliwia to wykrywanie niepokojących zmian. Głowica jest pokrywana specjalnie dobranym żelem, tak aby zachodziło bezproblemowe przewodzenie fal ultradźwiękowych. W trakcie badania oceniany jest nie tylko stan tarczycy, ale też sąsiednich struktur.
Przygotowania do USG tarczycy nie są zbyt skomplikowane. Pacjenci przed badaniem nie muszą pozostawać na czczo. Badanie USG może być wykonane o dowolnie wybranej porze. Jest to zależne od dostępnego terminu oraz preferencji pacjenta. Zazwyczaj czynność ta trwa maksymalnie kilkanaście minut, chociaż przed jej wykonaniem należy:
- przeprowadzić wywiad medyczny,
- przeprowadzić badanie fizykalne.
Kluczową kwestią dla każdego pacjenta pozostaje to, aby założyć na siebie wygodne i luźne ubranie. Pacjent musi mieć odsłoniętą szyję i na jego ciele nie może znajdować się biżuteria.
USG tarczycy – gdzie można je wykonać?
USG tarczycy można współcześnie wykonać w wielu różnych miejscach, biorąc pod uwagę zarówno mniejsze, jak i dużo większe miejscowości. Nie powinno się z tym zbyt długo zwlekać. Warto korzystać ze sprawdzonych placówek medycznych, w których zagwarantowana jest profesjonalna obsługa i kontakt z wykwalifikowanymi specjalistami. Przykładem jest Warszawa i mieszcząca się tam klinika REX MEDICA, której pełna oferta znajduje się na stronie internetowej https://www.rexmedica.pl/.
Wystarczy wybrać dla siebie odpowiedni dzień i ustalić z personelem właściwy termin badania. Badanie USG umożliwi postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie ewentualnego leczenia. W ten sposób wszelkie jednostki chorobowe mogą być wykryte na bardzo wczesnym etapie i zapobiegnie się ich rozwojowi.