Zgrabne i umięśnione nogi są cenione zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Smukłe i wysportowane uda bez cellulitu mają jednak swoją cenę. Wymagają nie tylko wyrzeczeń i diety, ale też sporej liczby ćwiczeń. Im bardziej urozmaici się swój trening na siłowni, tym większa szansa na zgrabne nogi. Trzeba jednak dopasować je do swoich celów, gdzie kobiety mają inne priorytety niż mężczyźni. Jakie ćwiczenia najbardziej pomogą we wzmocnieniu nóg lub pozbyciu się tkanki tłuszczowej?
Rowerek stacjonarny
Rower to świetny sposób na wzmocnienie swoich nóg. Jest on wskazany na początkowym etapie ćwiczeń, kiedy trzeba je trochę odchudzić. Rowery stacjonarne na prosportowy.pl posiadają kilkustopniowe ustawienia oporu, co pozwala dopasować trening do aktualnych umiejętności. Dzięki nim można ćwiczyć cały rok i nie trzeba marznąć na dworze. W czasie jazdy na rowerku pracują mięśnie ud i łydek, szczególnie czworogłowy i dwugłowy. Po dłuższym treningu przestają być miękkie, robią się natomiast twarde i jędrne. Warto pojeździć co najmniej kilkadziesiąt minut – parę razy w tygodniu. W przypadku rowerku należy pamiętać, że mięśnie mocno się rozrastają. Jeśli ktoś planuje jedynie pozbyć się cellulitu to powinien postawić np. na steper.
Bieżnia w formie interwałów
Bieżnia to idealny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. W przypadku nóg trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj biegania daje te same efekty. Najlepiej sprawdzą się tutaj interwały. Polegają one na krótkim i intensywnym wysiłku. Przebiegnięcie odpowiednika maratonu niekoniecznie wpływa na dobrą sylwetkę. Wystarczy przyjrzeć się biegaczom długodystansowym. Są oni co prawda umięśnieni, jeśli chodzi o uda i łydki, ale ich ciała są wychudzone i smukłe. Interwały lepiej budują sylwetkę i odchudzają ciało w obrębie całego organizmu, nie tylko niektórych jego części. Ma to niebagatelne znacznie w kontekście nóg.
Przysiad ze sztangą
Przysiad ze sztangą to fundamentalne ćwiczenie, jeśli chodzi o trening nóg. Oddziałuje ono na niemal wszystkie mięśnie w dolnej części ciała. Przy okazji wzmacnia plecy lub ręce. Ćwiczenie jest bardzo proste, należy jedynie uważać na przesadne obciążenie. Wystarczy umieścić sztangę na górnym odcinku pleców i zastosować nadchwyt. Należy napinać brzuch i delikatnie zginać kolona, aż do najniższej możliwej pozycji pośladków przy podłodze.
Ćwiczenie z piłką gimnastyczną
Ćwiczenia z piłką są świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni kulszowo-goleniowych oraz pośladków. Dzięki nim obciążenie ciała spada na brzuch, co umożliwia skupienie się na ćwiczeniu nóg. Piłka musi być gumowa, odpowiednio duża oraz elastyczna, dlatego zainwestować w sprzęt fitness na prosportowy.pl. Można tu też kupić przydatne do ćwiczeń nóg skakanki, obręcze oraz maty. W przypadku piłki należy położyć się na nią plecami, jak najbliżej górnego odcinka. Następnie wystarczy stopniowo wypychać biodra do góry, aż wyrównają się z tułowiem. Należy pamiętać o odpowiednio napiętych pośladkach.
Klękanie z hantlami
Nie wszyscy posiadają w domu sztangę, dlatego w trakcie ćwiczeń można też wykorzystać hantle. Ich waga powinna być uzależniona od aktualnego umięśnienia. Wystarczy trzymać je w ręce i wykonywać zakroki, gdzie kolana na zmianę lądują na podłodze. To świetne ćwiczenie na poprawienie siły mięśni czworogłowych i kulszowo-goleniowych. Dużą zaletą klękania z hantlami jest możliwość wykonywania treningu w domu. Nawet przed ulubionym serialem przed telewizorem, co z pewnością zachęci wiele osób do dodatkowych treningów.