Nowy rok szkolny to dla każdego rodzica czas zakupów szkolnego wyposażenia dla swojego dziecka. Wśród ołówków, kredek, piórnika i podręczników znaleźć musi się coś jeszcze. Podstawowe artykuły papiernicze w postaci zeszytów to zwykle najbardziej liczna grupa wyprawki szkolnej. Sklepy zajmujące się sprzedażą artykułów papierniczych zapewniają spory wybór zeszytów, zróżnicowany pod względem ilości kartek, wzoru na okładkach, a także przeznaczenia. Co warto wiedzieć na temat materiałów do notowania i jak wybrać odpowiednie?
Rodzaje zeszytów szkolnych
Poszczególne etapy edukacji rządzą się swoimi prawami. Nauczanie zintegrowane znacząco różni się pod względem programu od kolejnych klas szkoły podstawowej, te z kolei od zajęć w szkole ponadpodstawowej. Wiek dziecka w znacznej mierze przyczynia się zatem do tego, jakie zeszyty będą wybierane:
- Zeszyty do szkoły podstawowej – jeśli chodzi o pierwsze szkolne lata, to w klasach 1 do 3 w zupełności powinny wystarczyć artykuły papiernicze o objętości nieprzekraczającej 16-32 kartek.
- Zeszyty do liceum – w przypadku uczniów starszych klas w zależności od przedmiotu i ilości materiału do notowania podczas zajęć należy wybrać zeszyty 32, 60 lub 94-kartkowe.
- Format zeszytu – Wiele osób w pewnym momencie decyduje się również na zmianę formatu notesów z A5 na standardowe A4, które pozwalają sporządzić bardziej czytelne notatki i zmieścić więcej niezbędnych informacji na jednej stronie, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku przedmiotów wiodących, takich jak język polski, języki obce, czy też przedmioty rozszerzone.
- Zeszyt w twardej, czy miękkiej oprawie – kolejnym kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę podczas wizyty w sklepie papierniczym, jest rodzaj okładki. Oprawa miękka jest dla niektórych dzieci wygodniejsza w użyciu, twarda jednak charakteryzuje się o wiele większą wytrzymałością, co w przypadku maluchów bywa nieocenioną zaletą.
Artykuły szkolne – co kupić do szkoły?
Wśród omawianych w niniejszym artykule artykułów papierniczych wyróżniamy całą gamę zróżnicowanych zeszytów. Spotkać można się zatem z zeszytami w linie w dwóch podtypach.
- Notatniki z kilkoma drobnymi linijkami przeznaczone są do nauki pisania i kaligrafii w najmłodszych klasach nauczania zintegrowanego i mają za zadanie ułatwić dziecku nowo posiadaną czynność.
- Kajety w grubą linię to z kolei propozycja dla starszych uczniów i wykorzystywane są przede wszystkim do nauki języka polskiego.
Zeszyty w kratkę uchodzą za najbardziej uniwersalne i najpopularniejsze wśród uczniów, służąc im do zapisywania notatek nie tylko z lekcji matematyki, ale także geografii, historii, czy biologii. Oprócz tych powszechnych rodzajów notatników wymienić można również zeszyty gładkie do lekcji plastyki, a także szkicowania na studiach artystycznych, milimetrowe do rysunków technicznych, a także zeszyty do nut, niezbędne podczas zajęć z muzyki.
Jaki zeszyt kupić? Zeszyty do szkoły
Wszelkie zebrane informacje pozwalają już na pewne rozeznanie rodzica po asortymencie sklepów papierniczych. O czym jeszcze warto pamiętać, kompletując zeszyty dla swojego ucznia? Przede wszystkim liczy się jakość, warto sprawdzić, czy aby kartki nie wypadną po kilku użyciach, skoro notatnik ma służyć dziecku przez cały rok szkolny. Dobrze jest także rozplanować ilość i rodzaj konkretnych artykułów papierniczych do zajęć, na jakie uczęszczać będzie dziecko w danym roku szkolnym. Ostatnim elementem jest aspekt wizualny notatników. Różnorodność kolorów, wzorów i kształtów na okładkach zeszytów może przyprawiać o ból głowy, pozwólmy zatem zdecydować maluchowi, które z nich podobają mu się najbardziej. Ten mały gest sprawi, że nauka będzie kojarzyć się o wiele przyjemniej.
Artykuł powstał we współpracy z dyskontbiurowy24.pl