Zastój limfatyczny jest początkowo niepozornym i bezbolesnym schorzeniem, które często jest ignorowane przez pacjentów. Z tego tez powodu choroba zaczyna się rozwijać, czego efektem jest obrzęk limfatyczny. Czym jest zastój limfatyczny? Jakie daje objawy i jakie są przyczyny jego powstawania? W jaki sposób leczyć zastój limfy?
Co to jest zastój limfatyczny?
Układ limfatyczny jest siecią węzłów oraz naczyń chłonnych, przez które przepływa chłonka. Odpowiedzialna ona jest za transportowanie składników odżywczych i produktów przemiany materii. Kiedy przepływ płynu limfatycznego zostaje zaburzony albo organizm produkuje go więcej niż powinien, zaczyna się jego nagromadzanie w jednym miejscu. Najczęściej zdarza się to w nogach, a także w kończynach górnych. W takim przypadku mówi się o obrzęku limfatycznym.
Jakie są objawy zastoju limfy?
Zastój płynu limfatycznego w nogach objawia się głównie widoczną opuchlizną w danym obszarze. Obrzęk jest ciastowaty, co oznacza, że po naciśnięciu, odkształca się, ale po pewnym czasie wraca do swojego pierwotnego stanu. Zastój limfy nie jest bolesny, przez co początkowo może nie być nawet zauważalny. Z czasem jednak zaczyna on przybierać większy rozmiar, twardnieć skóra staje się zgrubiała i wrażliwa, a rany trudno się goją. Nieleczone zastoje limfatyczne w nogach rozwijają się w słoniowaciznę.
Przyczyny zastoju limfy
Zastoje limfatyczne można podzielić na:
- wtórne – są skutkiem innej choroby lub jej leczenia i najczęściej są odwracalne, aczkolwiek proces leczenia może być długi, a schorzenie może się nawracać,
- pierwotne – spowodowane jest przez wrodzone wady układu limfatycznego i zwykle jest nieuleczalne.
Zastój limfatyczny w nogach moze być skutkiem operacji, w czasie której zostały naruszone naczynia limfatyczne. Często zdarza się to w przypadku operacji związanych z nowotworem ginekologicznym lub prostaty albo po mastektomii, która wymaga usunięcia jednego z węzłów chłonnych. Także i sama radioterapia wydatnie przyczynia się do powstawania zastojów limfatycznych.
Do ich powstawania może przyczyniać się również niewydolność żył. Kiedy naczynia krwionośne nie odbierają wystarczającej ilości płynu, ten gromadzi się w tym samym miejscu, co prowadzi do powstania obrzęku żylno-limfatycznego. Inną przyczyną może być jeszcze zapalenie naczyń chłonnych.
Jak leczyć zastój limfatyczny?
W leczeniu zastojów limfy kluczowe jest rozpoznanie ich przyczyny. Dopiero wtedy można dobrać odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to kompleksowa terapia przeciwobrzękowa, która polega na uciskaniu danego miejsca lub drenażu limfatycznym z wykorzystaniem takich jak te aparatów
https://bitmed.pl/196-aparaty-do-drenazu-limfatycznego
. Zastój limfatyczny nie cofnie się samoczynnie, dlatego bardzo istotna jest szybkość rozpoznania schorzenia i wdrożenie działań leczniczych. W przypadku zastoju, który jest nieuleczalny, pacjenci powinni sięgać po domowe aparaty do drenażu limfatycznego, aby zmniejszyć dolegliwości bóle i zapobiec rozprzestrzenianiu się schorzenia. Nie zawsze jednak możliwe jest wykorzystanie takich urządzeń, dlatego należy w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą.