Zapalenie pęcherza i cewki moczowej — objawy i sposoby leczenia

Ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, oraz częste jego oddawanie to jedne z najczęstszych objawów zapalenia pęcherza i cewki moczowej. Schorzenia te są powszechne i znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Mogą mieć charakter nawrotowy i występować nawet kilka razy w roku. Jakie są przyczyny oraz sposoby leczenia zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej? Jak wybrać skuteczny lek na zapalenie pęcherza i cewki?

Przyczyny zapalenia pęcherza i cewki moczowej

Główną i najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są bakterie. Ich obecność w drogach moczowych jest stanem patologicznym (w warunkach prawidłowych pęcherz moczowy jest sterylny).

Bakterią, która odpowiada za największy odsetek zapaleń pęcherza moczowego jest Escherichia coli, występująca w jelicie grubym człowieka. Do zakażenia tą bakterią może dojść w łatwy sposób, jeśli przedostanie się ona z ujścia odbytu do cewki moczowej, co może zdarzyć się m.in. podczas nieprawidłowej higieny miejsc intymnych. Schorzenie znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jest to spowodowane uwarunkowaniami anatomicznymi, kobiety posiadają znacznie krótszą cewkę moczową niż mężczyźni, a także odległość pomiędzy ujściem cewki moczowej a odbytem jest u nich krótsza. Sprzyja to częstszym infekcjom układu moczowego. 

Zakażeniom sprzyja także nieodpowiednie ubranie w chłodne dni (ryzyko przeziębienia pęcherza). Również noszenie ciasnych spodni oraz bielizny ze sztucznych nieprzewiewnych materiałów sprzyja namnażaniu bakterii i występowaniu zakażeń układu moczowego.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej

Objawy, jakie najczęściej towarzyszą zapaleniu pęcherza i cewki moczowe to:

  • ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu,
  • parcie na mocz oraz konieczność jego częstego oddawania,
  • oddawanie niewielkich ilości moczu mimo silnego parcia,
  • ból brzucha.

Inne objawy, które mogą towarzyszyć  to gorączka oraz krwiomocz, a także ropna wydzielina z cewki moczowej. Te ostatnie powinny wzbudzić naszą czujność, gdyż mogą świadczyć także o innych poważniejszych schorzeniach, dlatego jeśli wystąpią, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Chętnie sięgamy po domowe metody — proste i łatwo dostępne, które mogą pomóc podczas zakażeń układu moczowego.

  • Odpowiednie nawodnienie (2-3 litry wody dziennie) — spożywanie dużej ilości płynów pozwala na przepłukanie dróg moczowych, co ułatwia usuwanie z nich chorobotwórczych patogenów. 
  • Unikanie zastoju moczu — dłuższy zastój moczu może przyczyniać się do namnażania bakterii, co sprzyja występowaniu zapalenia pęcherza. Dlatego też nie należy przetrzymywać moczu.
  • Sok z żurawiny lub tabletki z żurawiną — żurawina dzięki zawartości związków takich jak proantocyjanidyny, utrudnia przywieranie bakterii do ścian pęcherza moczowego, co pozwala na zapobieganie nawrotom zapalenia pęcherza.
  • Ziele skrzypu — ma działanie moczopędne, dzięki czemu jego zastosowanie sprzyja oczyszczaniu dróg moczowych z zalegających bakterii.
  • Liść mącznicy lekarskiej i liść borówki brusznicy — składniki zawarte w tych surowcach — pochodne hydrochinonu — wykazują działanie przeciwbakteryjne.

Leczenie zapalenia pęcherza i cewki moczowej

Wśród preparatów wykorzystywanych w leczeniu zakażeń pęcherza moczowego oraz cewki moczowej można znaleźć leki dostępne w aptekach bez recepty. Leki na zapalenie pęcherza oraz leki na zapalenie cewki moczowej w swoim składzie najczęściej zawierają furazydynę (furagina). Jest to lek o działaniu przeciwbakteryjnym. Leczenie zazwyczaj trwa ok. 7 dni. Tabletki zawierające furaginę bez recepty dostępne są w 2 dawkach: 50 i 100 mg. Istotne jest odpowiednie dawkowanie preparatu, zgodne z zaleceniami na ulotce. 

W aptekach dostępne są także ziołowe tabletki na zapalenie pęcherza i cewki moczowej, które można stosować pomocniczo podczas wystąpienia tych schorzeń. Takie preparaty w składzie najczęściej zawierają rośliny o właściwościach moczopędnych, jak np. liść brzozy, korzeń pietruszki, korzeń lubczyku, które przyspieszają usuwanie zalegających w układzie moczowym bakterii.