Ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, oraz częste jego oddawanie to jedne z najczęstszych objawów zapalenia pęcherza i cewki moczowej. Schorzenia te są powszechne i znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Mogą mieć charakter nawrotowy i występować nawet kilka razy w roku. Jakie są przyczyny oraz sposoby leczenia zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej? Jak wybrać skuteczny lek na zapalenie pęcherza i cewki?
Przyczyny zapalenia pęcherza i cewki moczowej
Główną i najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są bakterie. Ich obecność w drogach moczowych jest stanem patologicznym (w warunkach prawidłowych pęcherz moczowy jest sterylny).
Bakterią, która odpowiada za największy odsetek zapaleń pęcherza moczowego jest Escherichia coli, występująca w jelicie grubym człowieka. Do zakażenia tą bakterią może dojść w łatwy sposób, jeśli przedostanie się ona z ujścia odbytu do cewki moczowej, co może zdarzyć się m.in. podczas nieprawidłowej higieny miejsc intymnych. Schorzenie znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jest to spowodowane uwarunkowaniami anatomicznymi, kobiety posiadają znacznie krótszą cewkę moczową niż mężczyźni, a także odległość pomiędzy ujściem cewki moczowej a odbytem jest u nich krótsza. Sprzyja to częstszym infekcjom układu moczowego.
Zakażeniom sprzyja także nieodpowiednie ubranie w chłodne dni (ryzyko przeziębienia pęcherza). Również noszenie ciasnych spodni oraz bielizny ze sztucznych nieprzewiewnych materiałów sprzyja namnażaniu bakterii i występowaniu zakażeń układu moczowego.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego i cewki moczowej
Objawy, jakie najczęściej towarzyszą zapaleniu pęcherza i cewki moczowe to:
- ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu,
- parcie na mocz oraz konieczność jego częstego oddawania,
- oddawanie niewielkich ilości moczu mimo silnego parcia,
- ból brzucha.
Inne objawy, które mogą towarzyszyć to gorączka oraz krwiomocz, a także ropna wydzielina z cewki moczowej. Te ostatnie powinny wzbudzić naszą czujność, gdyż mogą świadczyć także o innych poważniejszych schorzeniach, dlatego jeśli wystąpią, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego
Chętnie sięgamy po domowe metody — proste i łatwo dostępne, które mogą pomóc podczas zakażeń układu moczowego.
- Odpowiednie nawodnienie (2-3 litry wody dziennie) — spożywanie dużej ilości płynów pozwala na przepłukanie dróg moczowych, co ułatwia usuwanie z nich chorobotwórczych patogenów.
- Unikanie zastoju moczu — dłuższy zastój moczu może przyczyniać się do namnażania bakterii, co sprzyja występowaniu zapalenia pęcherza. Dlatego też nie należy przetrzymywać moczu.
- Sok z żurawiny lub tabletki z żurawiną — żurawina dzięki zawartości związków takich jak proantocyjanidyny, utrudnia przywieranie bakterii do ścian pęcherza moczowego, co pozwala na zapobieganie nawrotom zapalenia pęcherza.
- Ziele skrzypu — ma działanie moczopędne, dzięki czemu jego zastosowanie sprzyja oczyszczaniu dróg moczowych z zalegających bakterii.
- Liść mącznicy lekarskiej i liść borówki brusznicy — składniki zawarte w tych surowcach — pochodne hydrochinonu — wykazują działanie przeciwbakteryjne.
Leczenie zapalenia pęcherza i cewki moczowej
Wśród preparatów wykorzystywanych w leczeniu zakażeń pęcherza moczowego oraz cewki moczowej można znaleźć leki dostępne w aptekach bez recepty. Leki na zapalenie pęcherza oraz leki na zapalenie cewki moczowej w swoim składzie najczęściej zawierają furazydynę (furagina). Jest to lek o działaniu przeciwbakteryjnym. Leczenie zazwyczaj trwa ok. 7 dni. Tabletki zawierające furaginę bez recepty dostępne są w 2 dawkach: 50 i 100 mg. Istotne jest odpowiednie dawkowanie preparatu, zgodne z zaleceniami na ulotce.
W aptekach dostępne są także ziołowe tabletki na zapalenie pęcherza i cewki moczowej, które można stosować pomocniczo podczas wystąpienia tych schorzeń. Takie preparaty w składzie najczęściej zawierają rośliny o właściwościach moczopędnych, jak np. liść brzozy, korzeń pietruszki, korzeń lubczyku, które przyspieszają usuwanie zalegających w układzie moczowym bakterii.