Podczas wybierania pościeli oprócz elementu dekoracyjnego bardzo ważne jest wrażenie dotykowe, czyli miękkość, ciepło i zimno tkaniny. Warto też wiedzieć, czy bez trudu można z niej usuwać wszelkiego rodzaju plamy i czy wymagają lub nie wymagają prasowania. Dlatego z jakiego materiału wybrać pościel? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od upodobań i potrzeb domowników. Przed zakupem warto się zastanowić i przeanalizować swoje indywidualne oczekiwania.
Tkaniny pościelowe
Do najbardziej znanych materiałów, z których zrobione są tkaniny pościelowe, należą:
1) Bawełna
Pościel bawełniana jest jedną z najczęściej wybieranych pościeli na rynku ze względu na dość niską cenę. Należy ona do wytrzymałych i trwałych produktów odpornych na różnego rodzaju uszkodzenia. Jest lekka, przewiewna i dobrze pochłania wilgoć, a to ważne latem, kiedy dużo się pocimy. Bawełna na rynku dostępna jest w różnych wzorach i kolorach. Polecana jest na cieplejsze jak i zimniejsze dni, ponieważ jest jednocześnie lekka i zapewnia uczucie przyjemnego ciepła.
2) Wełna
Pościel wełniana najlepiej sprawdzi się jesienią i zimą, ponieważ zapewnia bardzo dobre warunki izolacyjne (chroni przed zimnem). W zależności od wełny zwierzęcia, z którego powstała rozróżniamy jej kilka rodzajów. Do najpopularniejszych należą:
- merynos – wełna owcza
- kaszmir – wełna kozia
- kamel – wełna wielbłądzia
Pościel ta cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza oraz dużą higroskopijnością. Zaletą tego rodzaju pościeli jest to, że zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn lub odparzeń.
3) Jedwab
Jedwabna pościel produkowana jest z nici jedwabników, dlatego jest materiałem w stu procentach naturalnym. Zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza i pomimo swojej delikatności jest wytrzymała i niezwykle trwała. Zaletą tej pościeli są walory estetyczne: wygląda bardzo stylowo i nada wnętrzu niepowtarzalny charakter. Do jej wad należy wysoka cena oraz to, że nie może być prana, jak pozostałe materiały. Zaleca się zastosowanie prania ręcznego
4) Satyna
Pościel satynowa jest przewiewna i lekka, dlatego nadaje się na ciepłe dni. Jest trwała i dobrze przepuszcza powietrze, jednak nie zapewnia tak dobrej izolacji cieplnej, jak pozostałe rodzaje tkanin. Pościel z bawełny satynowej różni się od zwykłej bawełny specyficznym splotem. Po praniu i wysuszeniu nie wymaga prasowania. Tkanina ta charakteryzuje się lekkim połyskiem, dzięki czemu dodaje wnętrzu eleganckiej stylistyki.
5) Bambus i kora
Włókna bambusowe są coraz częściej wykorzystywane do tworzenia materiału na pościel. Pościel ta wyróżnia się właściwościami termoregulacyjnymi, czyli dopasowuje się ona do temperatury ciała. Może być stosowana zarówno zimą jak i latem. Pościel wykonana z bambusa jest podatna na zagniecenia i wymaga częstego prasowania.
Pościel z kory jest przewiewna i zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Dostępna jest na rynku w bardzo atrakcyjnej cenie, ale pomimo tego jest trwała i wytrzymała.
6) Materiały syntetyczne
Pościel z materiałów syntetycznych cechuje się bardzo niską jakością. Wykonana tylko z materiałów syntetycznych sprawia, że skóra w nocy się poci, co może przyczynić się do powstawania wysypek. Pościel ta jest dostępna w bardzo niskiej cenie, lecz nie jest to materiał, który długo posłuży.
Ekskluzywna pościel
Za najlepszą bawełnę na świecie uznaje się bawełnę egipską. Włókna bawełny egipskiej zbierane są ręcznie i są dwa razy dłuższe od zwykłej bawełny (osiągają długość nawet 50 mm). Uprawiane są w jednym i konkretnym miejscu-w żyznej delcie Nilu. Bawełna egipska jest bardzo delikatna w dotyku i miękka, a jednocześnie niewiarygodnie trwała. Ma świetne właściwości oddychające, dobrze przepuszcza powietrze w upalne dni i izoluje w zimie. Luksusowa pościel z bawełny egipskiej pomimo częstego prania zachowuje głębię kolorów i swoją żywotność. Jest też zdecydowanie lżejsza od zwykłej bawełny. Jakość tkaniny oceniana jest na podstawie plecionych włókien-wraz ze wzrostem liczby nitek wzrasta jej jakość. Można bezpiecznie ją prać w pralce w temperaturze 40 stopni.
Jaką gramaturę pościeli wybrać?
Gramatura pościeli to inaczej jej ciężar wyrażany w g/m2. Im większa gramatura, tym lepiej. Grubsze i gęstsze sploty oznaczają trwalszą i cieplejszą tkaninę. Pościel dobrej jakości powinna mieć gramaturę pomiędzy 160 a 170 g/m2.
Pościel dla alergika
Odpowiednia pościel dla alergika znacząco podniesie komfort życia osoby uczulonej na kurz czy pyłki traw. Dlatego sprawdzonym elementem profilaktyki jest zadbanie o dobrą pościel, która zatrzyma roztocza. Roztocza żyją w kurzu domowym, jak również w ciepłym i wilgotnym miejscu, jakim jest pościel, w której śpimy.
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów pościeli dla alergików. Jedną z nich jest pościel hipoalergiczna. Wykonana ona jest z materiałów pozbawionych sztucznych barwników.
Dostępne są również pościele antyalergiczne i antyroztoczowe. Dzięki specjalnej technologii tkania materiałów pościel antyalergiczna zmniejsza dostęp, roztoczy do organizmu, natomiast pościel antyroztoczowa zapobiega rozmnażaniu się roztoczy.
Szukając pościeli dla alergika, należy wybrać tkaninę naturalną. Najlepiej się sprawdzą bawełna, len, jedwab oraz bambus. Wykonana z tych materiałów pościel idealnie pochłania wodę i szybko schnie.
Pościel dla dzieci
Przy wyborze zestawu pościeli dla dzieci pierwszym aspektem, który trzeba brać pod uwagę, jest materiał. Powinien on być naturalny oraz przyjemny w dotyku, ponieważ ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Tkanina powinna być oddychająca i przewiewna, ale również łatwa w utrzymaniu czystości. Najbardziej popularne tkaniny wykorzystywane do produkcji pościeli dziecięcej to bawełna, len, muślin oraz bambus.
Warto też, przy wyborze pościeli zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Kołderki i poduszki mogą mieć elementy dekoracyjne takie jak tasiemki albo zamek błyskawiczny. Dzieci nie mają w pełni wykształconego systemu obronnego, dlatego najlepszym wyjściem jest zrezygnowanie z wszelkich zdobień.
Materiały powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Najpopularniejszy to certyfikat OEKO-TEX standard 100.
Podsumowanie
Odpowiednio dobrane tkaniny pościelowe to komfortowy wypoczynek, łatwe pranie i prasowanie oraz doskonały element dekoracyjny w sypialni. Przy wyborze kierujmy się swoimi upodobaniami i potrzebami, nie zapominając jednocześnie, z jakiego materiału jest wykonana.