Wybieramy idealne łóżko i materac

Coraz częściej w aranżacji naszych domów i mieszkań dbamy o to, by sypialnia była osobnym, komfortowym pomieszczeniem. Pokazuje to, iż przykładamy dużą wagę do jakości nocnego odpoczynku i nie sprowadzamy go wyłącznie do spania na rozkładanej kanapie w salonie. Na zdrowy i wygodny sen składa się cały szereg czynników, a jednymi z podstawowych jest dobór odpowiedniego łóżka oraz materaca. Co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Idealne łóżko – czyli jakie?

Łóżko to bez wątpienia pierwszy mebel, który przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o urządzaniu sypialni.  Łóżko powinno nam służyć wiele lat, dlatego jego zakup nie może być podyktowany jedynie niską ceną produktu. O wiele ważniejsza jest jakość wykonania i  dostosowanie do naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku spotkamy wiele różnych modeli łóżek. Różnią się od siebie rozmiarem, materiałem, z jakiego są wykonane oraz dodatkowymi funkcjami, jak wbudowany pojemnik na pościel.

Rozmiary łóżek – szerokość i wysokość

Na rynku dostępne są łóżka o standardowych wymiarach: dla łóżek pojedynczych 80, 90, 100 i 120 cm szerokości, dla łóżek podwójnych: 140, 160 i 180 cm oraz dla łóżek typu king size: 200 x 200/220 cm. Łóżka pojedyncze dla jednej osoby to dobry wybór do pokoju dziecka, nastolatka, singla lub do pokoi hotelowych. Nie zajmują wiele miejsca, więc zmieszczą się nawet do wnęki zaaranżowanej na niewielką sypialnię. Klasyczne łóżka podwójne o wymiarach 160 x 200 cm i 180 x 200 cm będą idealne do sypialni małżeńskiej. Ich dużą zaletą jest możliwość wybrania dwóch pojedynczych materacy o różnej twardości. To dobry wybór w przypadku partnerów o dużej różnicy wagowej lub gdy jeden z nich wymaga specjalistycznego materaca na schorzenia kręgosłupa. Z kolei do dużej, przestronnej sypialni stworzono łoża małżeńskie king size, zapewniają one duży komfort podczas snu.

Duże znaczenie ma też wysokość łóżka, zwłaszcza dla osób mających ograniczenia ruchowe, na przykład w podeszłym wieku. Dla takich osób powstały tak zwane łóżka kontynentalne o wysokości 50 cm. Zdecydowanie łatwiej się na nich kłaść oraz siadać i wstawać bez ryzyka upadku.

Stelaż do łóżka

W łóżkach z materacem ogromne znaczenie ma także stelaż. Dobrze dobrany stelaż powinien być zbudowany z trwałych, ale elastycznych listewek. Dzięki temu zapewni materacowi odpowiednie podparcie i amortyzację. Kiedy w nocy przewracamy się z boku na bok, stelaż pracuje, odpowiednio uginając się pod naciskiem naszego ciała, tak aby niezależnie od przyjętej przez nas pozycji, pomóc nam zachować prawidłową postawę. Poszukując idealnego łóżka, zwracajmy też uwagę na to, jak jest wykonany stelaż.

Wysokiej jakości łóżka sypialniane znajdziesz w ofercie Galerii Mebli AMS.

Idealny materac – czyli jaki?

Wybór odpowiedniego łóżka do sypialni to dopiero połowa sukcesu, druga połowa zależy od tego, jaki wybierzemy materac. W sprzedaży dostępne są kompletne łóżka do sypialni z materacem, często jednak materac kupujemy osobno i sami musimy zdecydować, jaki rodzaj materaca będzie najodpowiedniejszy. Co zatem oferuje rynek w tej kwestii?

Materace piankowe

Nowoczesne materace z termopianki to doskonały wybór dla kogoś, kto ceni sobie wygodę lub cierpi na jakieś schorzenia kręgosłupa. Pod wpływem nacisku i ciepła naszego ciała pianka odkształca się tak, by zapewnić nam idealne podparcie podczas snu, ale gdy wstajemy, wraca do swojego pierwotnego kształtu. Materace piankowe są więc odporne na powstawanie trwałych odgnieceń. Poza tym materiał, z jakiego są wykonane, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, świetnie odprowadza wilgoć i wykazuje właściwości antyalergiczne.

Sprawdź ofertę materacy na https://galeriamebliams.pl/katalog/materace.html.

Materace sprężynowe – bonell i multi pack

Materace sprężynowe to klasyka gatunku, dziś mamy jednak do dyspozycji nowoczesne materace typu bonell i multi pack. Pierwsze z nich to materace ze sprężynami ułożonymi w taki sposób, by każda z nich reagowała inaczej, w zależności od nacisku i rodzaju obciążenia. Z kolei typ drugi zawiera sprężyny w osobnych kieszeniach, pracujące niezależnie od siebie. Zapewnia to lepsze ułożenie sprężyn i punktową elastyczność.

Wybierając idealny materac, zwróćmy uwagę na jego rodzaj twardości, sprężystość oraz poziom wentylacji. Galeria Mebli AMS oferuje wysokiej klasy materace sprężynowe, jak i specjalistyczne, o właściwościach ortopedycznych i przeciwodleżynowych.