Wszystko, co musisz wiedzieć o małym brzuszku – opieka nad noworodkiem i niemowlakiem

Zarówno karmienia butelką, jak i karmienia piersią trzeba się nauczyć. Karmienie piersią jest dużym wyzwaniem dla młodych mam. Także noworodek musi nauczyć się odpowiednio ssać i najadać pokarmem mamy. Masz w domu maluszka? Sprawdź, co musisz wiedzieć o małym brzuszku. Opieka nad niemowlakiem nie jest taka trudna.

Jak karmić noworodka i niemowlaka?

Noworodki i niemowlęta, zarówno karmione mlekiem mamy, jak i mlekiem modyfikowanym, powinny być karmione na żądanie, czyli zawsze wtedy, kiedy mają na to ochotę, jednak nie rzadziej niż co 3-4 godziny.

Młode mamy na pewno nauczą się odczytywać z zachowania dziecka, kiedy domaga się piersi. Głodny maluszek:

  • wkłada do buzi rączki,
  • ssie paluszki,
  • kręci główką,
  • otwiera buzię w poszukiwaniu piersi,
  • będzie płaczliwy i wyraźnie uspokoi się, kiedy zacznie ssać.

Dolegliwości po karmieniu – jak sobie z nimi radzić?

Jedną z dolegliwości po karmieniu może być wystąpienie kolki u noworodka. Oto przesypiający dotąd całe dnie malec nagle zaczyna przenikliwie płakać i nie przestaje, mimo karmienia, noszenia, przytulania czy kołysania.

Są dzieci, u których skutecznym sposobem na kolkę będzie masaż brzuszka. By go wykonać, wcale nie trzeba mieć doświadczenia. Wystarczy pamiętać, by masować dziecko ciepłymi dłońmi posmarowanymi oliwką pielęgnacyjną i robić to w nagrzanym pomieszczeniu. Możemy delikatnie podkurczać nóżki dziecka do brzuszka. Ucisk na jelita może pomóc w przemieszczaniu się gazów zalegających w jelitach. 

Bolesne gazy u niemowlaka

Wzdęcia u niemowlaka, którym towarzyszą bolesne gazy, zazwyczaj są konsekwencją kolki. Kolka u niemowlaka to dość częsta przypadłość, która dotyka zazwyczaj dzieci do trzeciego miesiąca życia, choć może występować także u nieco starszych maluchów. Do rozwoju kolki i bolesnych gazów u niemowlaka przyczynia się przede wszystkim niedojrzałość układu pokarmowego. U małych dzieci jelita nie są jeszcze w pełni skolonizowane przez fizjologiczną florę bakteryjną.

Do powstania wzdęć może przyczynić się niewłaściwa technika przystawiania dziecka do piersi. Gdy maluch często przestaje ssać, wówczas może połknąć więcej powietrza, a to sprawia, że w przewodzie pokarmowym kumulują się gazy. W przypadku karmienia dziecka butelką czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kolki może być niewypełnienie smoczka mlekiem. W efekcie procesów fermentacji węglowodanów zachodzących w przewodzie pokarmowym dziecka powstają takie gazy jak metan, azot oraz wodór. Połknięcie powietrza zwiększa objętość powstałych gazów i sprzyja utlenieniu niewchłoniętych resztek pokarmowych. 

Jaka pozycja sprzyja dziecku po karmieniu?

Wiedza o tym, jak nosić niemowlaka po karmieniu, nie zawsze wystarcza. Warto poznać dodatkowe triki, które mogą ułatwić ten proces. Można zatem poklepać noworodka po pleckach – ale bardzo delikatnie, bo mocniejsze klepanie może spowodować ulewanie się pokarmu. Inny sposób pomagający w odbijaniu to takie podkurczanie nóżek maleństwa, by lekko uciskały brzuszek – bąbelki powietrza łatwiej się wtedy wydostają na zewnątrz. 

W przypadku starszego niemowlęcia, które do odbijania układamy na kolanach, możemy sami delikatnie poruszać nogami, co spowoduje masaż brzuszka i pomoże uwolnić się bąbelkom powietrza.