Wózki dziecięce – czym się kierować przy ich wyborze?

Strollers for Newborns. Keep baby safe in stroller. Mother walking with Newborn baby in stroller in summer park in sunny day.

Wózek dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny oraz wygodny dla dziecka. Musi być także lekki i łatwy w manewrowaniu przez dorosłego. Warto wybierać produkt markowy, wykonany z wytrzymałych i odpornych materiałów. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając wózek dopasowany do naszych potrzeb? Podpowiadamy.

Wózek dopasowany do wieku dziecka

Pierwszą kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby wybrać produkt, który będzie odpowiadał potrzebom naszego malucha pod kątem jego wieku. Na rynku znajdziemy popularne wózki głębokie, które służą do przewożenia dzieci w pozycji leżącej. Składają się one z gondoli, którą można w razie potrzeby zdemontować i odłączyć. Co ułatwia jego przenoszenie i transport, na przykład po schodach lub windą. Są także wózki spacerowe, które posiadają wygodne miejsce w którym dziecko może przebywać tylko w pozycji siedzącej. Są przeznaczone dla starszych dzieci, zwykle od szóstego miesiąca życia. W niektórych modelach istnieje możliwość rozłożenia oparcia, ale nie oferują one tak dużego komfortu jak wózek głęboki.

Na rynku dostępne są także wózki uniwersalne, które łączą cechy dwóch wymienionych wcześniej. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, którzy posiadają pociechy w różnym wieku. Występują pod nazwą 3 w 1 lub 2 w 1. W zestawie znajduje się gondola dla niemowlaka oraz spacerówka. W modelach 3 w 1 znajduje się także specjalny stelaż w którym można zamontować duży fotelik dla nieco starszego dziecka.

Jakość wykonania wózka

Wybierając idealny produkt warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Należy w tym przypadku kierować się zwłaszcza marką. Na przykład wózki Cybex cieszą się od wielu lat dobrą renomą na rynku europejskim. Produkowane są przez znaną i cenioną niemiecką firmę, która przywiązuje wagę zarówno do funkcjonalności, jak i innowacyjnych rozwiązań. Niezależnie jednak od tego jaki model wózka wybierzemy, należy upewnić się, że posiada niezbędne certyfikaty. Między innymi opinię Instytutu Matki i Dziecka i atesty bezpieczeństwa, które świadczą o tym, że spełnia rygorystyczne normy jakościowe.

Rodzaj kół w wózku dziecięcym

Wybierając konkretny model wózka należy także sprawdzić wielkość oraz rodzaj kół. Ich rozmiar wpływ na stabilność i łatwość w manewrowaniu. Koła pompowane lepiej amortyzują nierówności terenu i w mniejszym stopniu przekazują wstrząsy. W ofercie znajdziemy także żelowe oraz piankowe. Wyróżniają się większą trwałością od klasycznych, pompowanych, ale są nieco droższe. Znajdziemy je więc zwykle w drogich, markowych modelach wózków.