Cera bez niedoskonałości to marzenie każdej kobiety. Niestety rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej – przebarwienia, wągry na nosie czy wypryski i krosty to częste problemy skórne, z jakimi zmaga się wiele dziewcząt, ale i dorosłych kobiet. Szczególnie problematyczne są właśnie zaskórniki, które choć są bardzo niewielkich rozmiarów, mogą w dużej mierze wpływać na to, jak postrzegamy swój wygląd. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, dlaczego pojawiają się na naszej skórze i w jaki sposób sprawić, aby stały się one mniej widoczne.
Wągry na nosie – wstydliwy problem
Wągry na nosie to problem, z którym do czynienia ma lub miała zdecydowana większość osób. Co ciekawe, mogą pojawić się nie tylko w przypadku kobiet lub mężczyzn, którzy zmagają się z trądzikiem. Choć z jednej strony zaskórniki te są naprawdę niewielkich rozmiarów, ich ciemne zabarwienie sprawia, że stają się łatwo zauważalne i nie wyglądają estetycznie. Dla wielu osób, szczególnie młodych dziewcząt, ich obecność oznacza duży dyskomfort i potrzebę ukrycia ich za wszelką cenę – np. bardzo kryjącym i obciążającym skórę podkładem lub poprzez stosowanie mocno oczyszczających żeli lub peelingów, które podrażniają skórę i tylko pogarszają jej stan.
Czy wągry na nosie są jedynie defektem kosmetycznym, czy jednak powinny wzbudzić nasz niepokój? Zaskórniki to przede wszystkim objaw trądziku pospolitego o niezapalnym charakterze. Niestety, jeśli będziemy próbować usunąć je w sposób mechaniczny, np. poprzez wyciskanie ich palcami, możemy nadkazić je bakteryjnie, co z kolei spowoduje wystąpienie stanu zapalnego, jak i rozprzestrzenianie się zapalnych zmian skórnych po pozostałych częściach twarzy.
Dlaczego na skórze tworzą się wągry?
Nasza skóra nie jest idealnie gładka. Całą jej powierzchnię pokrywają pory, które stanowią ujścia gruczołów łojowych. W okresie niemowlęcym i dziecięcym są praktycznie niezauważalne, jednak wraz z okresem dojrzewania sytuacja ta zaczyna ulegać zmianie i ze względu na nadmierną produkcję sebum pory skóry ulegają poszerzeniu. W tym czasie bardzo często występuje też niewłaściwa keratynizacja naskórka, przez co jego fragmenty zapychają ujścia gruczołów łojowych. Właśnie w ten sposób tworzą się zaskórniki. Te, które określamy wągrami, to zaskórniki otwarte. Ich ciemny kolor wiąże się z utlenianiem keratyny poprzez kontakt z powietrzem.
Zaskórniki mogą wystąpić na różnych częściach ciała, m.in na plecach, ramionach, klatce piersiowej czy dekolcie. Jednakże najczęściej dotyczą one obszaru naszej twarzy, a dokładniej strefy T (czoło, nos, broda), głównie ze względu na to, że właśnie tam znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
Zaskórniki – przyczyny
Zaskórniki zazwyczaj są charakterystyczne dla cery trądzikowej, tłustej lub mieszanej. Mimo to mogą pojawić się nawet w sytuacji, gdy nasza skóra nie posiada większych problemów z niedoskonałościami. W takiej sytuacji ich przyczyną są:
- chroniczny stres;
- wpływ zanieczyszczeń powietrza;
- niedobory witamin, głównie z grupy A i B;
- nieodpowiednia higiena twarzy;
- stosowanie kosmetyków z komedogennymi składnikami;
- zmiany hormonalne;
- wysoka temperatura i wilgotność powietrza;
- spożywanie żywności przetworzonej, o dużej ilości węglowodanów, cukrów prostych i soli.
Jak pozbyć się wągrów na nosie?
Każdy, kogo dotyczy problem zaskórników i wągrów na nosie, z pewnością stara się znaleźć skuteczny sposób na ich pozbycie. Zdecydowanie odradza się ich wyciskanie. Robienie różnego rodzaju parówek, a następnie próba mechanicznego usunięcia takiej niedoskonałości tylko pogorszy całą sytuację i sprawi, że nowo powstałe zmiany będą jeszcze trudniejsze do wyleczenia.
Podstawą walki z zaskórnikami jest przede wszystkim zbilansowana dieta oraz właściwa pielęgnacja. Najbardziej powinniśmy pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry, zarówno rano, jak i wieczorem. W tym celu warto stosować delikatne środki myjące, które nie będą wysuszać, podrażniać skóry ani wywoływać uczucia ściągnięcia. Raz w tygodniu warto wykonywać delikatny peeling, który usunie martwe komórki naskórka.