Kiwi to egzotyczny owoc, ceniony w Polsce przez wiele osób ze względu na swoje walory smakowe i możliwość wkomponowania go w różne desery. Wydaje go pnąca roślina aktinidia, która spotykana jest w azjatyckich lasach i zaroślach. Czy można uprawiać kiwi w Polsce? Co zrobić, aby dobrze urosło?
Wartościowa gleba to priorytet
Podstawą każdej uprawy jest dobra, jakościowa gleba bogata w składniki odżywcze. Są oczywiście rośliny o niższych wymaganiach glebowych, jednak zasada jest taka, że jeżeli celem uprawy są owoce lub warzywa, to nie warto żałować im wartościowego podłoża. Z tego powodu dobrym wyborem jest zasycenie ziemi porządnym, zdrowym kompostem.
Aktinidia wymaga żyznej gleby, o odczynie pH 5 do 6,5, a więc lekko kwasowej w kierunku obojętnej. Ziemia powinna być wilgotna.
Wybierz odpowiednie stanowisko
Aby owoce kiwi były soczyste, należy umieścić rośliny na słonecznym stanowisku. Chociaż ta roślina na swoim naturalnym terenie rośnie w lesie albo wśród zarośli, gdzie zapewne panuje cień, Polski klimat nieco różni się od azjatyckiego. Aktinidia jest atrakcyjnym dla oka pnączem, dlatego można ją puścić w taki sposób, aby oplatała pnie drzewa czy pergole. Pamiętaj jednak, aby miejsce posadzenia kiwi było względnie osłonięte od wiatru.
Jak sadzić kiwi?
Aktinidia jest z reguły rośliną dwupienną. Oznacza to, że pojedynczy osobnik będzie albo płci żeńskiej, albo męskiej, stąd aby otrzymać owoce, należy w swoim ogrodzie posadzić co najmniej jedną roślinę męską na kilka żeńskich. Są również gatunki samopylne, które są obupłciowe i takie również można wybrać, jeżeli nie ma się możliwości na posadzenie kilku roślin. Więcej na temat gatunków i odmian aktinidii, a także o warunkach jej uprawy przeczytasz tutaj: https://poradnikogrodniczy.pl/kiwi.php.
Aby zapewnić sobie większe prawdopodobieństwo sukcesu uprawy kiwi, należy zaopatrzyć się w 2 lub 3 letnie sadzonki. Po ich zasadzeniu trzeba wyściółkować ich podstawy sosnową korą. Jeżeli w pobliżu nie ma drzewa ani pergoli, niezbędne jest zapewnienie aktinidii jakiejś podpory, o optymalnej wysokości co najmniej 1,5 metra.
Podlewaj, nawieź – roślina musi jeść
Podlewanie i nawożenie to niezwykle ważne czynności, o których nie można zapominać hodując rośliny, zwłaszcza jeżeli zależy nam na owocach i warzywach.
Aktinidia nie znosi dobrze okresów suszy, dlatego jeżeli dłuższy czas nie pada, trzeba ją regularnie podlewać. Latem i w upalne dni przeprowadzaj podlewanie wcześnie rano lub wieczorem, aby uniknąć poparzeń słonecznych na liściach.
Jeżeli zaś chodzi o nawożenie, to zacznij to robić dopiero, gdy roślina zacznie drugi rok w Twoim ogrodzie. Będzie wymagała sporej ilości azotu, dlatego od kwietnia do czerwca trzeba ją nawieźć w trzech równych dawkach tak, aby ilość tego nawozu łącznie wynosiła 30 gramów. Dlatego można dostarczać jej w tym okresie po 10 gramów na miesiąc. Wraz z wiekiem rośliny ilość azotu trzeba zwiększyć, do maksymalnie 150 gramów w 5 roku od posadzenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie kiwi?
Kluczem do sukcesu w uprawie roślin, w tym również aktinidii, jest przycinanie. Pozwala ono na obfite owocowanie, jeżeli jest wykonywane poprawnie. Owoce są zawiązywane na pędach 2 i 3 letnich, natomiast pąki kwiatowe przy 7 lub 8 liściu przyrostu który powstał w ubiegłym sezonie. Ciąć należy silne pędy boczne od stycznia do lutego, 8 na 10 pąków. Następnej zimy można usunąć od 30% do 70% owocujących pędów. Latem trzeba jedynie usunąć te pnącza, które prowadzą do nadmiernego zagęszczenia rośliny.
Uprawa kiwi w Polsce nie jest problematyczna, należy jednak zapewnić tej roślinie korzystne warunki do życia i pamiętać o regularnej jej pielęgnacji.