Uczulenie na pampersy – jak je rozpoznać?

Uczulenie na pampersy, szczególnie jednorazowe, jest niezmiernie częstą przypadłością u niemowląt. Nie tylko jest niezdrowe, ale także bolesne dla malucha. Warto wiedzieć, jak z nim można walczyć skutecznie?

Jak to wygląda oraz kiedy pojawia się?

W obecnych czasach udogodnieniem prawdziwym dla rodziców w opiece nad maluszkiem są pieluszki jednorazowe. Ułatwiają one z całą pewnością przewijanie niemowlaka. Nie musimy ich prać, co jest sporą oszczędnością dla opiekunów dzieci najmłodszych. Wystarczy jedynie wymienić szybko pieluszkę i wyrzucić ją do kosza. Jednak ich główną wadą jest wysoki koszt, ale także możliwość powodowania alergii w intymnych okolicach dziecka.

Uczulenie na pampersy niestety nie jest rzadkim schorzeniem. Pojawić się może nie tylko po samym urodzenie, ale także w każdym okresie używania. Jednym z momentów kryzysowych, w których wystąpić może bardzo dokuczliwa wysypka od pieluszek, jest czas rozszerzania o nowe pokarmy diety dziecka. Szczególnie to dotyczy dzieci, które cierpią na alergie pokarmowe, co może dodatkowo zaostrzyć zapalny stan skóry. Niezależnie od samej przyczyny, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób takie uczulenie rozpoznać.

Objawy uczulenia

Jeśli chodzi o objawy to charakterystyczne najbardziej jest pojawienie się w intymnych okolicach ciała dziecka małych uczuleniowych krost w czerwonym kolorze, które swędzieć mogą oraz są niezwykle bolesne dla dziecka.

Nie możemy zapomnieć o nieznośnym bólem podrażnionym skóry delikatnej dziecka powoduje, że na co dzień noworodek spokojny zaczyna płakać oraz bardzo trudno jest go uspokoić.

Zdarza się także, że on protestuje nawet przy samej zmianie pieluchy, gdyż każdy dotyk czy też przemywanie nawilżającą chusteczkę staje się bardzo bolesne.

Sposoby leczenia uczulenia na pampersy

Wiemy już jak rozpoznać prawidłowo alergię u niemowlaka. Warto się dowiedzieć jaką rozpocząć zdrowotną kurację skóry uczulonej. Poniżej znajdują się metody efektywne leczenia uczulenia na pampersy, które pomogą nam się uporać z tym jakże dokuczliwym kłopotem.

Na pewno na jakiś czas musimy zrezygnować z pieluszek jednorazowych, których zakładanie ciągłe pogłębiałoby jedynie zdrowotny problem u naszego dziecka. Na ten czas warto skorzystać z ekologicznych oraz naturalnych pieluszek, które sprawdzą się świetnie przy uczuleniu na pampersy.

Podrażnioną skórę należy traktować artykułami higienicznymi, które koniecznie muszą być przeznaczone dla dzieci najmłodszych. Warto oczywiście także się skonsultować z lekarzem pediatrą.