Uczucie pełności – jak sobie radzić z problemem?

Uczucie pełności i wczesne uczucie sytości to objawy, które często występują jednocześnie1. Mogą wskazywać na dyspepsję, czyli mieć związek z przyjmowaniem pokarmów i trawieniem2. Trudno powiedzieć, skąd bierze się ucisk i uczucie pełności w żołądku bez specjalistycznych badań. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny odczuwania uczucia pełności i jak pozbyć się problemu.

Uczucie pełności – co oznacza?

Dyspepsja to objaw definiowany jako ból lub dyskomfort w żołądku. Oprócz bólu występuje uczucie pieczenia w nadbrzuszu, poposiłkowe uczucie pełności w brzuchu, czyli nieprzyjemne uczucie zalegania pokarmu w żołądku oraz wczesne uczucie sytości odczuwane jako uczucie przepełnienia żołądka występujące wkrótce po rozpoczęciu jedzenia, pomimo spożycia niewielkiej ilości pokarmu, które nie pozwala dokończyć posiłku2. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że często odczuwane uczucie pełności jest niepokojącym objawem i należy poszukać przyczyny jego występowania2.

Przyczyny uczucia pełności

Dyspepsję dzieli się na czynnościową i organiczną, tj. wtórną do innej choroby. Niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego mogą towarzyszyć chorobie organicznej lub być wyrazem zaburzeń czynnościowych żołądka i dwunastnicy1.

Główne przyczyny dyspepsji organicznej to1:

  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • choroba refluksowa przełyku,
  • nowotwory przełyku i żołądka,
  • przewlekłe zapalenie trzustki czy dróg żółciowych.

Dyspepsję mogą powodować także niektóre leki przyjmowane przez długi czas, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwreumatyczne, preparaty żelaza i potasu oraz niektóre antybiotyki2.

Uczucie pełności – czy trzeba iść do lekarza?

Przy dyspepsji mogą występować różne objawy, ponadto choroba u każdego może mieć inny przebieg. Najczęstsze symptomy takie jak ucisk w nadbrzuszu, uczucie pełności po posiłku, wczesne uczucie sytości czy ból lub pieczenie w górnej części brzucha (powyżej pępka)2 bywają jednak bardzo dokuczliwe i powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Podstawą diagnostyki jest dokładnie zebrany wywiad i badanie przedmiotowe, jednak na tej podstawie przeważnie nie da się stwierdzić, czy mamy do czynienia z dyspepsją organiczną czy czynnościową. Konieczne jest więc wykonanie dodatkowych badań2.

W diagnostyce dyspepsji zastosowanie znajduje przede wszystkim endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia). Lekarz pobiera wycinki do testu wykrywającego zakażenie Helicobacter pylori, które może być przyczyną dyspepsji. Taki test można także wykonać nieinwazyjnie przy pomocy testu oddechowego. Inne badanie używane w diagnostyce dyspepsji to USG jamy brzusznej2.

Jak radzić sobie z uczuciem pełności?

Objawy ze strony układu pokarmowego takie jak uczucie pełności, ból lub pieczenie w górnej części brzucha, wczesne uczucie sytości2, gazy, wzdęcia, zgaga czy nawracające odbijania2 bywają mocno dokuczliwe, przez co utrudniają normalne funkcjonowanie. Dlatego warto zastanowić się, jak pozbyć się wzdęć oraz jak zlikwidować uczucie pełności i pozostałe przykre objawy. W dyspepsji organicznej kuracja sprowadza się do leczenia choroby będącej przyczyną dyspepsji lub odstawienia leków wywołujących przykre dolegliwości2.

Niekiedy stosuje się leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego, leki wpływające na motorykę żołądka, leki relaksujące dno żołądka, leki na wzdęcia i uczucie pełności czy leki psychotropowe3. Farmakoterapia prowadzona jest zawsze pod kontrolą lekarza.

Osoby często odczuwające uczucie pełności w żołądku i inne przykre objawy powinny zmodyfikować styl życia i sposób odżywiania, tj. zaprzestać palenia tytoniu, unikać pokarmów lub napojów wywołujących albo nasilających objawy dyspepsji, a także spożywać częste i nieobfite posiłki2. Dodatkowo powinny unikać pokarmów tłustych, smażonych czy grillowanych3.

Na uczucie pełności w górnej części brzucha stosować można preparaty ziołowe, np. miętę, dziurawiec czy siemię lniane. Lekarz może zalecić jejako postępowanie uzupełniające lub w razie nieskuteczności leków. W przypadku niektórych pacjentów występują wskazania do psychoterapii2.

Bibliografia:

  1. Bartnik W., Dyspepsja — co nowego na Kongresie Digestive Disease Week w Chicago w 2011 roku?, Gastroenterologia Kliniczna, 2011, tom 3, nr 3, 99–105.
  2. Marlicz K., Fyderek K., Dyspepsja (niestrawność) – objawy, leki i dieta, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  3. Mokrowiecka A., Uczucie pełności poposiłkowej, wczesne uczucie sytości, ból i pieczenie w nadbrzuszu, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013.