Trudności w relacjach- problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi

Każdy człowiek bez względu na swój typ osobowości potrzebuje kontaktów z innymi. W końcu ludzie to istoty społeczne od samych początków istnienia naszego gatunku, kiedy to łączyliśmy się w grupy i plemienia. Dlatego też to właśnie relacje z innymi mają największy wpływ na nasze poczucie szczęścia. Pomimo tego u wielu z osób występują problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Dlatego podpowiadamy, jakie są tego przyczyny i dlaczego warto zadbać o umiejętność budowania relacji międzyludzkich.

Dlaczego relacje z innymi osobami są tak ważne dla zdrowia psychicznego?

Aby zrozumieć ogromny wpływ na nasze życie, jaki wywiera brak zdrowych relacji z innymi, należy przede wszystkim wiedzieć, jakie dają one korzyści. Wśród ich wielu zalet psychologowie wyróżniają wobec tego trzy podstawowe plusy życia społecznego i towarzyskiego.

Poczucie przynależności do grupy 

Pierwszym z nich jest zaspokojenie silnej potrzeby przynależności społecznej. Człowiek jako istota społeczna posiada silną chęć przebywania z innymi, dlatego też nawiązuje on nowe znajomości, zawiązuje przyjaźnie i łączy się w pary. 

Chęć przynależności do grupy, niekiedy bez względu na konsekwencje, co można zaobserwować, zwłaszcza w przypadku młodzieży, swoje źródło ma w czasach prehistorycznych, kiedy to brak przynależności do plemienia oznaczało śmierć głodową lub w wyniku ataków drapieżników czy innych plemion. Choć współcześnie nie musimy borykać się z takimi problemami, wciąż jednak chcemy być w grupie, na którą można liczyć w razie problemów.

Nieocenione wsparcie w sytuacjach krytycznych 

Jak wskazuje wiele badań, osoby utrzymujący kontakty z innymi ludźmi o wiele sprawniej i lepiej radzą sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami w swoim życiu. Kontakty z innymi zapobiega także rozwojowi depresji oraz innych schorzeń natury psychicznej. Wszystko za sprawą tego, że osoba mająca świadomość tego, że może liczyć na innych, nie czuje się przytłoczona problemami i osamotniona w nich. Wie, że ma do kogo zwrócić się o pomoc, dzięki której być może uda jej się znaleźć wyjście z danej sytuacji. 

Motywowanie poprzez wspólne działanie

Ten element jest szczególnie widoczny u dzieci w wieku przedszkolnym, które przebywając w grupie rówieśników, o wiele szybciej nabywają nowe umiejętności. Ludzie oddziaływają bowiem na siebie wzajemnie i stymulują się do działania oraz rozwoju. To dlatego też chętnie uczestniczą oni w zajęciach sportowych odbywających się w grupach czy wybierają się na koncerty, gdzie oddziaływuje na nich reakcja tłumu. Ten element pozytywnego wpływu interakcji międzyludzkich wykorzystywany jest także świadomie przez psychologów i psychoterapeutów, którzy prowadzą terapie grupowe, w których uczestnicy borykają się z podobnymi problemami i wzajemnie motywują się do ich przezwyciężania.

Z czego wynikają problemy z nawiązaniem kontaktów z ludźmi?

Jak więc widać relacje z innymi są podstawą zdrowia psychicznego oraz zadowolenia z życia. Dlatego też wiele osób posiada problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi ma także problemy z odczuwaniem satysfakcji ze swojego życia. 

Problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich mogą wynikać z wielu czynników, jednak najpopularniejszymi z nich są te, które mają swoje podłoże w dzieciństwie.

Wpływ dzieciństwa na relacje międzyludzkie w dorosłym życiu 

Trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi są w szczególności mocno zauważalne u osób, które niestety musiały wychowywać się i dorastać w dysfunkcyjnych rodzinach. Bliskość, poczucie bezpieczeństwa w towarzystwie drugiej osoby, zrozumienie czy wrażliwość na uczucia innych to bardzo często obce uczucia dla dorosłych dzieci alkoholików i osób wychowywanych w rodzinach, gdzie dzieciom nie poświęcano uwagi. 

Dzieci w dużej mierze uczą się poprzez naśladowanie, wobec tego, jeśli w dzieciństwie nie miały do czynienia z dobrymi wzorcami relacji, obserwowały często kłótnie rodziców lub współtowarzyszy w chorobie alkoholowej, w dorosłym życiu nie wiedzą jak budować zdrowe relacje. 

Dodatkowo żyjąc w takim środowisku, często przez lata budują w sobie przekonanie, że mogą liczyć tylko na siebie, a odsłonięcie swoich słabości przyniesie im tylko cierpienie. Przez co są one zamknięte w sobie i nieufne. Ponadto obawiają się odrzucenia, z którym borykały się przez całe swoje dzieciństwo wobec tego wolą unikać relacji z innymi, skazując się z góry na cierpienie.

Jak nauczyć się budować zdrowe relacje z innymi?

W pewnym momencie problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi zaczynają przeszkadzać nawet tym, którzy od zawsze stanowczo deklarowali, że nie potrzebują innych osób w swoim życiu i ze wszystkim poradzą sobie same. W takiej sytuacji ich rozwiązaniem może być wizyta u psychoterapeuty.

Ośrodek psychoterapii Terapeutyczna PoraDnia z Mokotowa to między innymi miejsce, w którym można udać się po pomoc w postaci psychoterapii, na której przepracowane zostaną źródła problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi. Dzięki temu osoby, które zdecydują się na takie rozwiązania mogą w końcu uwolnić się od swoich krzywdzących ich samych przekonań i w pełni, na nowo cieszyć się życiem, tym razem otaczając się osobami, które staną się dla nich wsparciem, ostoją i towarzyszem codziennych trudów. 

Cierpiąc więc na problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, należy przede wszystkim zrozumieć ich źródło i pamiętać o tym, że przeszłość oraz trudne doświadczenia okresu dziecięcego nie muszą wcale definiować całego dorosłego życia. Wystarczy jedynie uświadomienie sobie posiadania problemu i chęć pracy nad nim, aby pozbyć się krzywdzących ograniczeń i pokochać wpierw siebie, a potem innych.