Termoochrona włosów – jakie kosmetyki stosować?

Produkty termoochronne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą lub nie chcą zrezygnować ze stylizacji na gorąco, ale chcą chronić swoje loki przed działaniem wysokiej temperatury.

Sposób działania ochraniaczy termicznych

Taki produkt jest niezbędny w Twojej domowej kosmetyczce, jeśli używasz suszarki do włosów, codziennie suszysz włosy zbyt gorącym strumieniem powietrza, często używasz żelazek, lokówek i wałków do włosów.

Produkty kosmetyczne tworzą wokół trzonu włosa warstwę, która redukuje ciepło i sprawia, że jest ono bardziej równomierne. Z tego powodu produkty te zawierają zazwyczaj hydrolizowane proteiny jedwabiu, proteiny pszenicy i proteiny keratyny, czyli składniki aktywne o niskiej przewodności cieplnej.

Ponadto ochrona termiczna zapobiega odwodnieniu splotów i rozwiązuje kilka innych ważnych problemów. Nawilża i nawilża loki na całej ich długości, zapewnia dodatkowe utrwalenie podczas kręcenia i prostowania włosów, przywraca naturalną warstwę lipidową wokół trzonu włosa.

Typy termoochrony

Produkty kosmetyczne nadają się do spłukiwania, nie nadają się do mycia oraz są przeznaczone do bezpośredniej ochrony kosmyków przed kontaktem z żelazkami i lokówkami.

Zmywalne ochraniacze termiczne obejmują szampony, balsamy, odżywki, maseczki. Preparaty niewymagające spłukiwania to spraye, które należy stosować bezpośrednio przed stylizacją włosów.

Specjalne produkty ochronne są zazwyczaj dwufazowe (np. nawilżają i minimalizują uszkodzenia spowodowane wysokimi temperaturami) i są dostępne w gamie kosmetyków profesjonalnych.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj produktu termoochronnego do włosów?

Pianki są uniwersalne, nakłada się je na suche loki, dokładnie rozprowadza grzebieniem na całej długości, aby uniknąć efektu sklejonych, brudnych włosów.

Fluidy, serum, emulsje (środki o najlżejszej konsystencji) są przeznaczone do pasm tłustych, ale cienkie, delikatne, niesforne włosy nie nadają się do stosowania takich środków. Sprawią, że będą miały zbyt dużą objętość i będą sztywne. Takie produkty są dostępne w butelkach z rozpylaczem.

Kremowa konsystencja jest wybierana przez posiadaczki grubych, sztywnych, kręconych włosów. Krem, stosowany na wilgotne włosy, ułatwia ich układanie, dodaje im lekkości, pomaga je wygładzić i, przeciwnie, nadaje im skręt. Najlepiej jest unikać nakładania kremu termicznego na skórę głowy i korzenie włosów, natomiast skuteczniejsze jest stosowanie go na końcówki.

Do włosów puszystych, cienkich i suchych idealnie nadaje się olejek termoochronny (zawierający masło shea, olejek z awokado lub wyciąg z pestek owoców) https://hair-shop.pl/pl/menu/termoochrona-wlosow-189.html. Nie tylko chroni pukle na całej ich długości, ale także odmładza końcówki. Z reguły takich środków nie stosuje się w czystej postaci, ale wzbogaca się je o olejową bazę ochronną — taki „tandem” stworzy niezawodny film wokół trzonu włosa.

Aby wybrać produkt termoochronny, który najlepiej nadaje się do Twoich włosów, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Unikaj produktów na bazie alkoholu, jeśli masz suche, cienkie włosy. Kupuj produkty wzbogacone o takie składniki, jak witaminy, pantenol, olejki eteryczne, silikony i proteiny roślinne. Produkty bez spłukiwania o zwartej i gęstej konsystencji (olejek, krem, pianka lub mleczko) są najlepszym rozwiązaniem dla zniszczonych loków.