Termometr tradycyjny czy bezdotykowy? Który z nich wybrać?

W każdym domu potrzebny będzie termometr lekarski do mierzenia temperatury ciała. Za prawidłową wartość przyjmuje się 36,6 stopni Celsjusza, a podwyższona temperatura świadczy o stanie podgorączkowym lub gorączce. W przypadku infekcji kontrolowanie ciepłoty ciała jest niezwykle ważne, bo przy zbyt wysokiej gorączce konieczne jest jej obniżenie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów termometrów i chociaż nadal wiele osób stawia na klasyczne rozwiązania, to coraz większą popularnością cieszą się termometry bezdotykowe. Wynika to z wygody, szybkiego pomiaru i precyzji.

Jak wybrać odpowiedni termometr?

W każdej domowej apteczce powinien znajdować się termometr, ale jego wybór jest już kwestią indywidualną. Modeli w sprzedaży jest naprawę wiele – pod pachę, do ucha, na czoło czy nawet w kształcie smoczka. Termometr tradycyjny wkłada się pod pachę, może być szklany bezrtęciowy lub elektroniczny. Termometry do ciała są bardziej uniwersalne, bo dokonują pomiarów także w ustach czy nawet w uchu. Szklane bezrtęciowe są tanie, ale ich minusem jest dosyć długi czas pomiaru, do nawet pięciu minut. Zdecydowanie szybciej można poznać temperaturę ciała dzięki modelowi elektronicznemu. Wystarczy już często kilkadziesiąt sekund do dokonania pomiaru. Cena takiego urządzania wynosi zwykle kilkadziesiąt złotych. Klasyczny termometr służy tylko do pomiaru temperatury ciała, a o jego zakończeniu użytkownik jest informowany sygnałem dźwiękowym. Termometry elektroniczne wyłączają się samoczynnie po określonym czasie nieużywania.

Zdecydowanie bardziej funkcjonalny jest termometr bezdotykowy, który działa niemalże błyskawicznie, wystarczy kilka sekund, aby otrzymać prawidłowy wynik, w przypadku wielu modeli jest to dosłownie sekunda lub dwie. Jako że tego typu termometry nie muszą mieć bezpośredniego kontaktu z ciałem, są bardzo higieniczne i wygodne w użytkowaniu. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, łącznie z małymi dziećmi, którym trudno jest zmierzyć temperaturę za pomocą klasycznego termometru. Zmniejsza się też ryzyko zarażenia się w przypadku osoby chorej. Ceny termometru bezdotykowego są niestety zdecydowanie wyższe od zwykłego, zaczynają się od dwustu złotych. Można jednak liczyć na szereg do aktowych funkcji, łącznie z zapamiętywaniem kilku ostatnich pomiarów temperatury. Przy większej liczbie domowników zakup modelu bezdotykowego wydaje się optymalnym wyborem, będzie to długoterminowa inwestycja. Wybierając termometr, powinno się mieć na uwadze jego rodzaj, możliwe miejsce pomiaru temperatury, sygnał i czas pomiaru, automatyczne wyłączanie, wodoodporność, pamięć pomiaru, cenę, markę.

Szeroki wybór termometrów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Dlapacjenta.pl