Szklarnie ogrodowe to nic innego jak popularne cieplarnie, dzięki którym można nawet o kilka miesięcy wydłużyć sezon na własne warzywa. Charakterystyczne budowle ogrodowe wykorzystywane są nie tylko do upraw warzyw, ale również do przygotowania rozsady. W nowoczesnych szklarniach bez żadnego większego problemu można uprawiać ciepłolubne rośliny i pędzić kwiaty cebulowe. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które w najbliższym czasie planują postawić własną szklarnię ogrodową, ale niestety nie wiedzą, na jaką konstrukcję postawić.
Czym charakteryzują się szklarnie foliowe?
Szklarnie foliowe są najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest od wielu lat. Tego typu konstrukcje zbudowane są najczęściej z wysokiej jakości ram wykonanych z rur PCV albo profili metalowych/drewnianych. Na takim szkielecie osadzana jest popularna folia polietylenowa (PE).
Dużym atutem szklarni ogrodowych PE jest nie tylko atrakcyjna cena, ale również szybki i bezproblemowy montaż. Arkusze foliowe można dociąć na dowolny wymiar. Folia niestety jest podatna na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego też w sezonie zimowym trzeba ją przechowywać w odpowiednim miejscu.
Szklarnie z poliwęglanu – co trzeba wiedzieć?
Lepszymi właściwościami użytkowymi wyróżniają się nowoczesne szklarnie z poliwęglanu. Mowa tutaj oczywiście o charakterystycznych konstrukcjach, które wykonane są w całości z elastycznych płyt poliwęglanowych o grubości od 4 mm do 6 mm. Poszczególne płyty najczęściej osadzone są na solidnej i wytrzymałej ramie metalowej. Poliwęglan jest jednym z tych materiałów, który oferuje dobre parametry wytrzymałościowe. Na szczególną uwagę zasługuje również przepuszczalność światła i skuteczne blokowanie szkodliwych promieni UV. Poliwęglan jest bardzo łatwym w obróbce materiałem, dzięki czemu producenci są w stanie zaoferować swoim klientom nawet bardzo nietypowe konstrukcje. Dla wielu osób dużym atutem szklarni poliwęglanowych jest również ich oryginalny design. Nowoczesne szklarnie mogą okazać się najlepszą ozdobą posesji.
Szklarnia poliwęglanowa Optima – fot: Sklep.ArlenGroup.pl
Czym wyróżniają się szklarnie ze szkła?
Cieplarnie ze szkła jak powszechnie wiadomo są najstarszym typem szklarni, który w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród początkujących i doświadczonych ogrodników. Jeszcze kilkanaście lat temu największym minusem szklanych konstrukcji była oczywiście podatność na stłuczenie. W dzisiejszych czasach sytuacja znacznie się zmieniła, dzięki czemu można postawić naprawdę wytrzymałe i solidne konstrukcje. Szklarnie ze szkła doskonale sprawdzą się przede wszystkim przy hodowli roślin tropikalnych, które wymagają oczywiście dużego nasłonecznienia. Szyby dostępne są ze specjalnymi filtrami, które znacząco ograniczają przepływ promieniowania. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można wybrać poszycia wykonane w całości ze szkła mineralnego albo polistyrenowego.
Rozmiar ma znaczenie
Aby wybrać porządną szklarnię ogrodową (https://sklep.arlengroup.pl/szklarnie-ogrodowe) warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał z którego jest wykonana, ale również na rozmiar, który wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Osoby, które mają mało miejsca do zagospodarowania mogą skorzystać z dobrodziejstwa mini szklarni. Tego typu budowle dostępne są w wymiarach już od 0,89 x 0,8 x 2,1 metra.
Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego zapotrzebowania na plony. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie małe szklarnie o wymiarach 2 x 2, 2 x 4, 3 x 2 metry. Osoby, które myślą o większych plonach powinny rozejrzeć się jak najszybciej za dużymi szklarniami ogrodowymi. Do wyboru są konstrukcje o wymiarach 2 x 6, 2 x 8, 3 x 4, 3 x 6 czy 3 x 8 metrów. Pamiętać należy także o tym, że wiele renomowanych firm oferuje szklarnie ogrodowe na wymiar, które można indywidualnie dostosować do swoich potrzeb i preferencji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szklarni z poliwęglanu?
W przypadku szklarni z poliwęglanu należy zwrócić uwagę oczywiście na grubość poszczególnych płyt. W dużej mierze to właśnie od grubości płyt zależy ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne (śnieg, deszcz, wiatr itp.). Jeżeli chodzi o stabilność i żywotność szklarni to warto zwrócić uwagę także na rodzaj zastosowanych profili. Godne uwagi są niezawodne profile ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej, które wyróżniają się dużą odpornością na korodowanie. Kolejnym wartym uwagi elementem jest maksymalna wytrzymałość na obciążenie. Wysokiej klasy szklarnie od renomowanego producenta bez problemu poradzą sobie z obciążeniem do nawet 360 kg/m2. Początkujący ogrodnicy powinni wybrać szklarnie ogrodowe, które będzie można dowolnie rozbudować w niedalekiej przyszłości. Wielu producentów oferuje modułowe konstrukcje, które można bez problemu powiększyć. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Na samym końcu należy wspomnieć o montażu. Najwygodniejszym rozwiązaniem są szklarnie, które nie wymagają wykonana fundamentów. Mobilne szklarnie zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających ogrodników.