Szczeniak nie chce jeść – co może być przyczyną?

Każdy właściciel psa chce dla swojego pupila jak najlepiej – dlatego też kupuje mu najlepszą jakościowo karmę, ciekawe i zróżnicowane zabawki oraz regularnie zabiera go do weterynarza na przeglądy zdrowia. Niestety czasami dorosły pies jak i szczeniak mogą nie mieć apetytu przez dłuższy czas i mogą nie chcieć jeść karmy, która jest im podawana przez właściciela. Jakie są przyczyny braku apetytu w przypadku szczeniaka? Czy taki pies nie może jeść suchej karmy? A co z karmami, które w sklepach zoologicznych dostępne są? Czy brak apetytu trzeba konsultować z lekarzem weterynarii? I jak powinno wyglądać pełnoprawne żywienie psa?

1.Szczeniak nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny?

2.Czy brak łaknienia u szczeniaka musi być leczony u lekarza weterynarii?

3.Czy szczeniakowi można podawać suchą karmę?

Szczeniak nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny?

Jeżeli chodzi o przyczyny tego, dlaczego szczeniak nie chce jeść – to mogą być one naprawdę różnorodne. Pies, szczególnie mały, bardzo nerwowo reaguje na zmianę otoczenia, przez co może stracić apetyt. Jest to związane przede wszystkim ze stratą bezpieczeństwa – dla szczeniaczka w nowym domu wszystko jest nowe, także zapachy. Kolejną przyczyną tego, że szczeniak nie chciał jeść jest zmiana podawanego mu pokarmu. Zwierzęta bardzo przyzwyczajają się do konkretnych smaków i zapachów i są niechętne do ich zmiany. Ponadto zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy nie chcą jeść wtedy, gdy mają robaki lub infekcję lub są kontuzjowane. Brak łaknienia może być również spowodowany ząbkowaniem bądź ciałem obcym znajdującym się w brzuchu. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://piesotto.pl/blog/szczeniak-nie-chce-jesc-jak-temu-zaradzic/

Czy brak łaknienia u szczeniaka musi być leczony u lekarza weterynarii?

Jeżeli brak łaknienia się przedłuża i można wykluczyć stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania – wtedy zdecydowanie trzeba udać się z psem do weterynarza, który ustali dlaczego ten nie chce jeść. To właśnie lekarz będzie w stanie ustalić co powstrzymuje psa przed jedzeniem – a co za tym idzie, będzie w stanie temu zaradzić.

Czy szczeniakowi można podawać suchą karmę?

A jak powinno przebiegać żywienie psów? Czy szczeniakowi można podawać suchą karmę? Jak najbardziej można to zrobić. Na rynku są nawet odpowiednie karmy suche dla szczeniaków. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybierać takie marki, które w składnie mają wysoki procent mięsa. Tylko wtedy będzie się miało pewność, że karma sucha będzie dostarczała zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.