Szafka RTV – jak dobrać mebel odpowiednio do telewizora?

Dzisiaj znowu telewizory wracają do łask. Wiele osób chce we własnym domu poczuć się jak w sali kinowej. Obecnie problemu połączyć się można z internetem i oglądać ulubione filmy czy seriale. Do tego poza wygodną kanapą i telewizorem potrzebna jest jeszcze odpowiednia szafka RTV. Na jaki mebel warto się w tym przypadku zdecydować? Jakie cechy powinna mieć funkcjonalna szafka pod telewizor?

Szafka RTV a aranżacja wnętrza

Wybór szafek RTV na rynku jest tak szeroki, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto zapoznać się m.in. z ofertą https://sklep.kler.eu/meble/szafki-rtv. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mebel musi pasować do całego wnętrza. Pod uwagę trzeba wziąć styl wykonania pomieszczenia czy jego kolorystykę. W dużym salonie sprawdzi się szafka RTV utrzymana w ciemnych barwach, ale do mniejszych wnętrz lepiej wybierać modele jaśniejsze, które je optycznie powiększą. Dla miłośników klasyki przeznaczone są meble w kolorze drewna. W nowoczesnych pomieszczeniach stawia się natomiast często na modne kontrasty. 

Warto przy okazji zwrócić uwagę na ścianę, przy której szafka RTV ma stanąć. Jeśli jest ona pomalowana na intensywny kolor, lepiej zdecydować się na mebel w neutralnej kolorystyce np. biały, szary czy beżowe. Gdy tło jest neutralne można już nieco zaszaleć. Ciekawie prezentują się meble z podświetleniem LED. 

Popularne rodzaje szafek RTV

Okazuje się, że szafki RTV mają różne oblicza. Jak to wygląda w praktyce? Najbardziej klasyczna propozycja to szafki stojące. Są one idealnym wyborem w przypadku wnętrz klasycznych, ale wykorzystywane są także w aranżacjach nowoczesnych. Często mają formę komody z szufladkami czy półkami. Inną opcją są szafki RTV w formie stolików na nóżkach. To świetne uzupełnienie aranżacji typu loft. Stolik może mieć oczywiście przegrody lub szuflady. 

W niewielkich pomieszczeniach warto zdecydować się na wiszącą szafkę RTV, która pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Dodatkowo optycznie powiększa wąskie pomieszczenia. Oczywiście nie może być ona zamocowana zbyt wysoko. W dużych salonach zdecydować się można natomiast na stworzenie specjalnej ściany telewizyjnej. To rozwiązanie najbardziej designerskie, a przy tym pozwala na praktyczne zagospodarowanie całej ściany. 

Jakiej wielkości powinna być funkcjonalna szafka RTV?

Zacząć warto od zmierzenia szerokości samego telewizora. Jeśli wnętrze nie jest duże, nie należy wybierać szafki RTV o znacznej szerokości. Taki mebel niepotrzebnie przytłoczy pomieszczenie. Zdecydować się można na meblościankę z szafką RTV lub osobną szafkę. Generalnie powinna być ona na tyle szeroka, aby stanowić stabilne oparcie dla sprzętu. Z drugiej strony model duży może optycznie zaburzyć proporcje salonu.

Wielu ekspertów zaleca zakup szafki RTV o 5-10 cm szerszej niż przekątna ekranu telewizora. Oczywiście sprzęt nie może wystawać poza granice mebla. To może narazić go na przypadkowe uszkodzenie. Warto zastanowić się nad tym, czy na szafce stanąć mają też głośniki, dekoder czy odtwarzacz DVD. Wówczas szerokość mebla musi być jeszcze większa. Gdy telewizor jest wieszany na ścianie, szafka RTV może być od niego nieco krótsza. Mimo to warto zachować odpowiednie proporcje i zdecydować się na mebel dłuższy niż sprzęt. 

Jaka szafka RTV będzie naprawdę funkcjonalna?

Przy zakupie szafki RTV warto wziąć pod uwagę funkcjonalność mebla. Dobrze jest zastanowić się, ile sprzętu ma on pomieścić. Dobrze skonstruowana szafka powinna być wyposażona w otwory na kable bądź gniazda wewnętrzne. Wówczas uniknąć można powstania plątaniny przewodów. Należy postawić na model oferujący optymalną wentylację, bo sprzęt lubi się nagrzewać. Nie da się ukryć, że szafki RTV z przegródkami czy półkami znacznie ułatwiają organizację i zachowanie porządku. Liczy się też oczywiście design, ale na pierwszym miejscu powinna znajdować się stabilność i jakość mebla. W końcu powinien on z założenia służyć wiele lat. 

O czym jeszcze pamiętać przy zakupie szafki RTV?

Nie da się ukryć, że bardzo duże znaczenie dla komfortu ma odpowiednie ustawienie telewizora. Dlatego szafka RTV nie może być zbyt wysoka. Środek ekranu powinien się znajdować na wysokości oczu widza. Ten nie powinien w czasie oglądania filmu zadzierać głowy do góry czy jej nienaturalnie nisko opuszczać. To bowiem niezdrowe dla kręgosłupa i szyi. Szafkę należy też dopasować wielkościowo do mebli wypoczynkowych. 

W przypadku modeli stojących optymalna jest wysokość 50-60 cm. Bardzo istotna jest jednak również odległość szafki RTV od sofy lub kanapy. W tym przypadku o jednolite zalecenia nie jest łatwo. Duże znaczenie ma wielkość i rozdzielczość telewizora. W technologii Full HD na każdy cal ekranu przypadać powinno 4,2 cm odległości od niego. W telewizorach Ultra HD jest to natomiast 2,1 cm. W praktyce większość producentów umieszcza na swoich stronach internetowych tego typu przeliczniki. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem szafki RTV.