Styl jungalow we wnętrzach – tych przedmiotów szukaj w sklepach meblowych!

Jasne kolory, egzotyczne wzory, organiczne meble, a przede wszystkim rośliny – dużo roślin! Poznaj styl jungalow i dowiedz się, jak wprowadzić go do swoich wnętrz, wykorzystując produkty dostępne w sklepach meblowych.

Skąd się wzięła moda na dżunglę we wnętrzach?

Termin „jungalow” pochodzi od dwóch słów: „dżungla” i „bungalow”. Do świata designu wprowadziła go Justina Blakeney, amerykańska projektantka wnętrz, zainspirowana domem, w którym mieszkała. Przypominał mały, luksusowy dworek, z botanicznymi tapetami na ścianach i mnóstwem żywych roślin w kamionkowych donicach. Obecnie kobieta urządza kolejne lokum, czynnie dokumentując postępy w swoich mediach społecznościowych. Jedno jest pewne: jest prawdziwą specjalistką od tworzenia przestrzeni zorientowanych na naturę. Jej aranżacje są świeże, kolorowe i pełne życia. Trudno nie zarazić się ich optymizmem! Jeśli podobnie jak Blakeney cenisz sobie takie energetyzujące wnętrza, oto przedmioty, których nie może zabraknąć w Twoim domu.

Rozłożyste rośliny i duże donice

Jednym z podstawowych elementów wprowadzających styl dżungli do dowolnej przestrzeni jest oczywiście roślinność. Bujna zieleń wypełni Twoje wnętrza życiem i sprawi, że będą pełniejsze. Rośliny są również magicznym rozwiązaniem na wszelkie wnętrzarskie rozterki związane z wykorzystaniem naroży i nisz, które zwykle trudno zagospodarować. Jeśli nie masz ręki do roślin, nic straconego – wypróbuj łatwe w uprawie gatunki, takie jak aloes, sukulenty i kaktusy. Modny efekt kaskady uzyskasz dzięki roślinom pnącym i zwisającym takim jak bluszcz, paproć, epipremnum czym filodendron. Gdzie je umieścić? Rzecz jasna w donicach i osłonkach, ale nie byle jakich! Szukaj tych, które wytworzono z naturalnych materiałów: gliny, kamionki, rafii, bambusa czy trawy morskiej.

Rattan i wiklina odmieniane przez przypadki

Kultowym dla stylu jungalow meblem jest fotel-paw – model z wysokim łukowatym oparciem, wykonany z wikliny lub rattanu. Jeśli jednak jest poza Twoim zasięgiem, masz do dyspozycji inne ciekawe opcje. Świetnym pomysłem będzie pleciony fotel-kokon podwieszony pod sufitem oraz plecione pufy. Najwyższy czas odczarować również meble wiklinowe: witrynki, regały, etażerki – wszystko to, co było modne kilkadziesiąt lat temu, dziś powraca, i to w wielkim stylu! Na plecionych meblach nie może zabraknąć  ozdobnych koszy do przechowywania, stojących lamp i innego rodzaju ozdób – oczywiście plecionych z naturalnych włókien.


Skoro o lampach mowa, nie zapomnij o oświetleniu: w aranżacjach jungalow doskonale sprawdzają plecione abażury z rafii (czyli włókna z liści palmy) lub wikliny uformowanej w charakterystyczną siatkę wiedeńską. Sporo ciekawych propozycji znajdziesz online w popularnym sklepie meblowym – Salonach Agata.

Kolorowe tekstylia

Frędzle, fantazyjne tekstury, botaniczne nadruki i motywy egzotyczne – oto, czego szukać do dekoracji pomieszczeń w stylu jungalow. Na ścianach możesz zawiesić dzierganą makatkę lub duży łapacz snów, na podłodze położyć wzorzysty dywan z długimi frędzlami, a do przykrycia zbyt nudnej sofy użyć patchworkowej narzuty lub kilku koców ułożonych w pozornie nieuporządkowany sposób.

Niezależnie od tego, czy jest to zamierzone, czy nie, dom urządzony w tym stylu zawsze będzie wydawał się nieco chaotyczny – zwłaszcza dla oka osoby przesadnie dbającej o porządek. Jest to kluczowa część estetyki jungalow, która uwielbia nieład… pod warunkiem że jest kontrolowany. Obrazy, zamiast wisieć, mogą stać oparte o ściany; rośliny są liczne, bujne i dzikie, włożone do doniczek o odmiennym kształcie, wielkości i kolorze; na stole nie znajdziesz pasujących do siebie sztućców i talerzy.

Musisz jednak uważać, aby nie przeciążyć przestrzeni przedmiotami: stylowi jungalow bliżej jest do uporządkowanego scandi niż do frywolnego boho, a już na pewno nie powinien przypominać marokańskiego suku (gwarnego bazaru z pamiątkami). Wiesz już, czego szukać w sklepach meblowych? Do dzieła!