Stroje lata 80 – poznaj fakty z tego okresu u zainspiruj się

Jeśli w Twojej szafie zostały zachowane stroje lata 80, to na pewno zaoszczędzisz nieco na zakupach. Śmiało możemy już powiedzieć, że moda z lat osiemdziesiątych powróciła. Kto był inspiracją? Dowiedzmy się wszystkiego.

Moda na aerobic

Kobiety w tamtych latach nosiły stroje lata 80 w postaci obcisłych legginsów, jakby wracały prosto z aerobicu. Do legginsów dobierały swetry szerokie koniecznie w kolorach jaskrawych. Hitem totalnym były tuniki oraz body. To kolejne elementy ery aerobicu. Dopełnieniem do takiego looku była oczywiście biżuteria plastikowa.

W tamtych czasach niezmiernie charakterystyczny był także makijaż. Musiał się on wyróżniać. Kobiety koniecznie malowały usta na czerwono, malowały na ciemno brwi i kręciły sobie bujne looki. Nie bały się także na wieczorne wyjścia pomalować powiek na kolor niebieski. W zasadzie to paletka w tym kolorze była niemal obowiązkowa. W trendach można było także znaleźć okulary przeciwsłoneczne, opaski fitnessowe na włosy oraz do tego frotki kolorowe.

Masa znanych ikon

Bez dwóch zdań każdy z nas doskonale zna Madonnę. To była prawdziwa królowa lat osiemdziesiątych. Po czym rozpoznamy Madonnę w tamtych czasach? Na pewno uwielbiała nosić bardzo ciasne gorsety, skórzane kurtki oraz także motywy krzyża w dodatkach. Bez dwóch zdań lubiła być w samym centrum uwagi. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że robiła i w zasadzie nadal robi wokół siebie dużo szumu.

Bardzo dużą rolę dla mody w latach osiemdziesiątych odegrała także Annie Lennox. Ona w swoich strojach skórzanych oraz wyeksponowanym biuście promowała wizerunek niezależnej, jak i także silnej kobiety. A czym wiesz, że w kontraście do tych pań stała sama Księżna Diana? Ona z kolei była prawdziwą ikoną elegancji. Jeśli chodzi o mężczyzn to w tym wypadku niekwestionowanym idolem był sam Michael Jackson.

Jednak za największy przewrót modowy jest odpowiedzialny Giorgio Armani. Co takiego zrobił? Ubierał on mężczyzn w garnitury dopasowane, a kobietom zaproponował stroje znacznie obszerniejsze. Typem obowiązującym sylwetki w modzie osiemdziesiątych lat był trójkąt odwrócony, który formowały obowiązkowo poduszki umieszczone bezpośrednio w ramionach marynarek obszernych. Proporcje jednak były wyrównywane poprzez dobór do nich spódniczek dopasowanych. Taki właśnie model reprezentowały silne kobiety sukcesu.

Warto się przyjrzeć temu ciekawemu okresowi lat osiemdziesiątych. Na pewno odnajdziemy w nim siebie. Chętnie do dzisiejszych czasów przeniesiemy kilka ciekawych elementów. Na pewno będziemy się wyróżniać.