Sprawdzone sposoby na rozluźnienie i wzmocnienie mięśni pleców

Podnosisz torbę z zakupami albo schylasz się po klucze, które wypadły Ci z ręki i nagle czujesz, że coś strzyknęło Ci w plecach. Znasz to? Jeśli nawet nie przydarzyło Ci się to osobiście, to z pewnością znasz osobę, która cierpi na bóle pleców.

Często nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego, że dowolnego rodzaju aktywności, ale przeprowadzone w nieodpowiedni sposób, mogą zakończyć się dokuczliwą i długą kontuzją. Już nawet noszenie toreb z zakupami może przynieść nam dolegliwość w postaci chronicznego bólu pleców. Skąd biorą się bole w plecach? Jak wzmacniać albo rozluźniać plecy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym są spowodowane bóle w plecach?

Przyczyn bólu pleców może być wiele, począwszy od groźnych urazów, aż po z pozoru nic nie znaczące działania, takie jak np. nieodpowiednia pozycja podczas snu. Do najczęstszych przyczyn dolegliwości kręgosłupa należą jednak: siedzący tryb życia, długotrwały brak aktywności fizycznej, kontuzje czy wypadki. Powodem bólów pleców może być też sport, a konkretnie nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

Pamiętaj też, że nawet zwyczajne codzienne czynności, takie jak odkurzanie albo mycie podłóg, które są wykonywane bez należytej dbałości o właściwą postawę, mogą skutkować bólami pleców.

Jak wzmocnić mięśnie pleców?

Na szczęście istnieje wiele metod, dzięki którym możesz nie tylko leczyć dolegliwości związane z bólem pleców, ale również im zapobiegać. Znane przysłowie mówi: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego też zaleca się regularne wykonywanie stosownych ćwiczeń. Dzięki temu Twój kręgosłup na dłużej pozostanie w dobrej kondycji, unikniesz konieczności spożywania leków czy też chodzenia do fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą Ci też uporać się z bólami kręgosłupa.

Dzięki kilku prostym ćwiczeniom wzmocnisz plecy i pomożesz zabezpieczyć je przed kontuzjami. Już nawet zwykłe podciąganie się na drążku jest na tyle dobrym ćwiczeniem, że zapewni Ci nie tylko odpowiedni wygląd, ale przede wszystkim zwiększy ochronę przed urazami.

Drugim prostym ćwiczeniem, które warto wykonywać, jest wiosłowanie hantlami. Ćwiczenia na ergometrze albo przypominające wiosłowanie w kajaku zapewnią Ci nie tylko przyrost masy mięśniowej, lecz także rozluźnienie tylnych partii mięśni. Pamiętaj, żeby poszczególne ćwiczenia rozwijające masę mięśniową podzielić na odpowiednią liczbę powtórzeń oraz serii. Nie zapominaj także o tym, aby ćwiczyć wszystkie mięśnie pleców.

Jak skutecznie rozluźnić plecy?

Poza wzmacnianiem pleców, warto je również rozluźnić. Również i w tym przypadku pomogą stosowne ćwiczenia. Należą do nich m.in. wymachy tułowia, skłony czy skręty. Sprawdzą się one także świetnie jako swoista rozgrzewka przed pobytem na basenie. Pływanie także świetnie rozluźnia mięśnie pleców, a przy tym skutecznie odpręża i relaksuje.

Więcej wartościowych informacji i porad na temat wzmacniania mięśni pleców znajdziesz na stronie internetowej Budujmase.pl.